USA: Rośnie różnica w liczbie zgonów z powodu raka między biednymi a bogatymi

10 Stycznia 2019, 12:31 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Poziom umieralności z powodu nowotworów w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni ostatnich 25 lat spadł o 27 proc. Wciąż jednak istnieje dysproporcja między przeżywalnością u biednych i bogatych amerykanów- wynika z najnowszych danych American Cancer Society (ACS). 

W całych Stanach między 1991r. a 2016 r. liczba zgonów z powodu raka spadła o 27 proc., co daje ok. 2,6 mln zgonów mniej w odniesieniu do przewidywanego poziomu umieralności z 1991 r. 

W roku 1991 średnio z powodu raka umierało 215 osób na 100 tys. mieszkańców. W roku 2016 z tego samego powodu średnio umierało już 156 na 100 tys. mieszkańców. 

Wg. danych z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (US CDCP) głównym powodem umieralności w Stanach Zjednoczonych w 2017 r. były: zawały serca, nowotwory oraz wypadki i zdarzenia nagłe.

Dysproporcje w poziomie opieki

ACS wskazuje również na wciąż istniejącą lukę rasową w śmiertelności z powodu raka.

-Luka rasowa w śmiertelności z powodu raka nadal się zmniejsza - wskaźnik śmiertelności z powodu raka w połowie lat 90 u czarnoskórych obywateli był o 33 proc. wyższy niż u białych. Najświeższe dane wskazują, że ta umieralność jest o 14 proc. wyższa - wciąż wyższa, ale różnica się zmniejsza, co jest naprawdę dobrą wiadomością  - przedstawia Rebecca Siegel, dyrektor strategiczny w ASA.

 R. Siegel zwraca także uwagę na narastającą socjoekonomiczną dysproporcję w zapobieganiu, leczeniu i wykrywaniu raka. Między 2012 i 2016 r. różnica w umieralności z powodu raka  między mieszkańcami najbiedniejszych i najzamożniejszych stanów wzrosła o 20 proc.

„Zarzucanie sieci i malowanie grubym pędzlem” to relikty nieefektywnej polityki zdrowia publicznego - środki reaktywne, nie proaktywne. Rutynowo służy to odwracaniu zasobów od najbardziej potrzebujących środowisk. Niezależnie od tego, czy jest to rak, cukrzyca czy dostęp do szczepień, analiza na szczeblu powiatu jest znacznie bardziej informatywna niż alternatywa. Personalizacja nakierowana lokalnie- tu rozpoczyna się innowacja zdrowotna. Na przykład powinno się ukierunkować promocję zdrowego stylu życia i planowanie świadczeń dla regionów w celu odwrócenia obecnej tendencji – opiniuje opublikowane dane American Council on Science and Health.

źródło: ACSH, CNN, ACS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Polka Piątek, 11 Stycznia 2019, 17:33
Ten nagłówek to po polsku? Trochę wstyd, że Polacy nie potrafią posługiwać się językiem ojczystym.. O redaktorach nie wspominając :o