Farmaceuci szpitalni zaangażowani w eutanazję

10 Stycznia 2019, 15:47 apteka farmaceuta

W australijskim stanie Victoria zdecydowano o sposobie dyspensowania leków stosowanych w eutanazji, o jaką od 19 czerwca tego roku będą mogli wnioskować śmiertelnie chorzy pacjenci. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami za import leków, ich przechowywanie, wydanie, a w uzasadnionych przypadkach podanie będą odpowiadać farmaceuci-ochotnicy ze szpitala Melbourne's Alfred Hospital.

Placówka z Melbourne otrzymała wyłączność na administrowanie preparatami stosowanymi do przeprowadzenia eutanazji, która zgodnie z prawem będzie mogła być legalnie przeprowadzona w stanie Victoria od 19 czerwca 2019 roku.

W ramach projektu farmaceuci-ochotnicy, którzy zgodzą się na uczestnictwo w programie, będą odpowiedzialni również m.in. za dostarczenie leków do pacjentów, którzy nie będą w stanie samodzielnie ich odebrać, a także przekazanie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących prawidłowego przyjęcia śmiercionośnych leków. Farmaceuci będą także odpowiedzialni za odbiór niewykorzystanych produktów i ewentualne ich zutylizowanie.

Profesor Michael Dooley, dyrektor ds. farmacji w Alfred Hospital, podkreślił, że nazwy leków wykorzystywanych do eutanazji nie zostaną publicznie ujawnione. Zapewnił jednak, że będą to odpowiednie leki, które pozwolą pacjentom z godnością odejść.

Zgodnie z przyjętymi zasadami w 2017 roku zasadami o eutanazję będą mogli wnioskową pacjenci spełniający ścisłe i bardzo ostre kryteria kwalifikacji. Wśród nich jest nie tylko zaawansowana, postępująca i nieuleczalna choroba, ale również wyraźne trzy żądania dotyczące przeprowadzenia eutanazji, a także spodziewany kres życia w przeciągu 6 miesięcy bądź 12 – w przypadku pacjentów zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz