M. Czech: projekt ustawy o zawodzie farmaceuty jest gotowy

10 Stycznia 2019, 16:26 leki

Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty jest gotowy i jeszcze w tym tygodniu trafi na biurko ministra zdrowia. Z kolei projekt noweli ustawy refundacyjnej jest po pierwszym drafcie – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Marcin Czech podkreślając, że oznacza to realizację harmonogramu zawartego w dokumencie Polityka Lekowa.

Wiceminister wziął udział w konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2019.

Jak mówił, dokument Polityka Lekowa to rodzaj długofalowej strategii przyjętej jesienią przez rząd. -Mamy porozumienie, pewną zgodę środowiska. Zgodziliśmy się na pewne ustępstwa i taki dokument przyjęliśmy. Obecnie jesteśmy na pierwszych etapach wdrożeń zgodnie z harmonogramem – mówił Czech.

Podkreślał, że system ochrony zdrowia, to system naczyń połączonych, więc nie można mówić o dobrym gospodarowaniu tylko obszarem dotyczącym leków, ale o całym systemie. - Łatwiej jest dokonywać zmiany systemu, gdy jest więcej pieniędzy, a nie gdy jest ich mniej lub tyle samo, więc cieszy rezerwa, którą będziemy mieli - dodał.

Dokument do wdrożenia

Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma mówiła z kolei, że dokument Polityka Lekowa został wypracowany przy dużym konsensusie i zaczyna być wdrażany. - Jeżeli mamy krótki horyzont czasowy, to znaczy, że przyjmujemy dokument do wdrożenia – stwierdziła.  -To bardzo dobra strategia przyjęta z dużą nadzieją przez środowisko, bo zawiera zapis, że chcemy dążyć do objęcia refundacją jak największej liczby skutecznych leków - oceniła.

Jednocześnie zwróciła uwagę, że finansowanie leków ze środków publicznych w Polsce jest na najniższym poziomie wśród krajów europejskich.  - Obserwujemy dyskusję o wzroście finansowania ochrony zdrowia, ale nie widać tego w planie NFZ – dodała.

Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekonywała, że bez strategii w postaci Polityki Lekowej, zawsze będzie dochodziło do „przeciągania za krótkiej kołderki”. - Jesteśmy coraz starsi, wchodzą coraz nowsze droższe leki, coraz większe są oczekiwania, więc bez strategii, pojawią się różne roszczenia z różnych stron - mówiła. Dodała, że środowisko oczekuje wejścia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego.

Nowoczesne terapie powinny wchodzić szybciej

Z kolei Dominik Dytfeld, prezes zarządu Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego podkreślił, że strategia nie jest tylko zwiększeniem finansowania.  - Zmiana systemu musi być wieloelementowa, np. nowoczesne terapie muszą wchodzić szybciej niż obecnie, bo dystans do innych krajów zwiększa się. Potrzebne są nowoczesne rejestry monitorujące skuteczność terapii. Jeżeli terapia jest skuteczna, to opłaca się dla systemu, to system będzie z niego korzystał. Zwiększenie finansów jest konieczne, ponieważ obecnie małą kwotą trzeba obdzielić wszystkie potrzeby - wskazywał.

Również Marek Macyszyn, dyrektor generalny na Polskę i Czechy, Vertex Pharmaceuticals mówił, że w tym złożonym ekosystemie ochrony zdrowia tych potrzeb jest bardzo wiele i trudno je zaspokoić, więc kompromis jest tu niezbędny. - Dokument Polityka Lekowa wyznacza perspektywę i jest świetnym fundamentem, aby kompromis był dobrze osadzony. Jak dodamy do tego wzrost finansowania wynikający z ustawy o 6 proc. PKB, to daje dobrą podstawę do kompromisu - podkreślił.

Wojciech Wiśniewski, rzecznik fundacji Alivia również pozytywnie ocenił Politykę Lekową.  - To jeden z lepszych dokumentów, który wyszedł z ministerstwa zdrowia - dodał. Wyraził jednak obawy, że wzrost finansowania ochrony zdrowia zostanie skonsumowany wyłącznie przez zobowiązania dotyczące wzrostu płac.

Jak zaznaczył środowisko pacjentów oczekuje szybkiej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która pozwoli na poprawę pewnych procedur i niekorzystnych zjawisk.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz