Pierwsze czytanie projektu o ABM - we wtorek na sejmowej komisji zdrowia

11 Stycznia 2019, 10:13 geny diagnostyka badania

Pierwsze czytanie projektu ustawy o Agencji Badań Medycznych odbędzie się w najbliższy wtorek (15 stycznia br.) na sejmowej Komisji Zdrowia.

Posiedzenie komisji zaplanowano na godz. 15.30. 

Projekt ustawy o utworzeniu Agencji Badań Medycznych, przedłożony przez Ministra Zdrowia, Rada Ministrów przyjęła 11 grudnia 2018 r. 

Nowo powstająca Agencja ma wesprzeć rozwój medycyny i nauk o zdrowiu. Do jej zadań będzie należeć m.in. organizacja niekomercyjnych badań klinicznych, prowadzenie analiz oraz inicjowanie rozwoju nauk medycznych. Obecnie niekomercyjne badania kliniczne stanowią ok. 2 proc. wszystkich badań klinicznych prowadzonych w kraju, utworzenie Agencji ma częściowo wyważyć obecną sytuację - czytamy w komunikacie Rady Ministrów.

O tym czym będzie zajmować się Agencja Badań Medycznych mówił także dla Polityki Zdrowotnej Radosław Sierpiński, pełnomocnik MZ ds. utworzenia Agencji,  TUTAJ.

Przypomnijmy, że procedowany projekt spotkał się z szeroką krytyką środowisk medycznych, naukowych i pacjenckich po ujawnieniu szeregu niespójności w pierwotnej wersji projektu ustawy na łamach naszego portalu. Niedługo po naszej publikacji resort zdrowia naniósł szereg poprawek niezbędnych do przyjęcia projektu w obecnej formie przez RM.  

Z przyjętej przez RM wersji projektu wynika, że Agencja będzie finansowana z budżetu państwa oraz odpisu z Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowiącego 0,3 proc. jego przychodów. Jednostką zarządzać będzie prezes powołany przez ministra na 6 lat oraz Rada Agencji, w skład której wejdzie od 15 do 20 członków powoływanych przez szefa resortu zdrowia. Agencja będzie państwową osobą prawną nadzorowaną przez ministra zdrowia.

Zobacz również:Mniej pieniędzy na Agencję Badań Medycznych?

Agencja będzie miała także możliwość wspierania przedsiębiorstw w prowadzeniu i rozwijaniu działalności innowacyjnej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Instytucjami, które będą mogły się ubiegać o dofinansowanie z ABM będą jednostki badawczo-rozwojowe, np. medyczne instytuty badawcze czy uczelnie medyczne. 

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz