Populiści tworzą pakt dla nauki m.in. dot. szczepień i AIDS

11 Stycznia 2019, 10:45 pismo dokument podpis

Zaskakujący zwrot akcji we włoskim Ruchu Pięciu Gwiazd. Beppe Grillo, założyciel rządzącej we Włoszech partii podpisał "pakt dla nauki" mający na celu ograniczenie zniekształcenia faktów medycznych i naukowych w osiągnięciu korzyści politycznych.

Sam B. Grillo, będący jednocześnie aktorem i komikiem, wraz z przedstawicielami swojej partii często przytaczał anty-naukowe twierdzenia występując między innymi przeciw szczepień.

- Apelujemy do wszystkich włoskich sił politycznych, aby podpisały Transversal Pact for Science i oficjalnie zobowiązały się do jej przestrzegania, uznając, że postęp nauki jest uniwersalną wartością dla ludzkości, której nie można odmówić ani zniekształcać w celu uzyskania korzyści politycznych, wyborczych - czytamy w Pakcie.

Wzywa on także to tego, by formacje politycznie nie wspierały ani nie szerzyły populistycznych haseł zagrażających zdrowiu publicznemu, takich jak teoria o nieistnieniu AIDS, promowania postaw antyszczepionkowych i terapii nie opartych na dowodach naukowych. 

Pakt powstał w odpowiedzi na rekordową w 2018 liczbę zachorowań na odrę we Włoszech - 2299 przypadków w pierwszych 9-miesiącach roku (dane wg. Włoskiego Departamentu Chorób Zakaźnych).

Na włoskiej scenie politycznej zawrzało

Transversal Pact for Science" został zainicjowany przez słynnego we Włoszech działacza na rzecz szczepionek, wirusologa Roberto Burioni.

Debata nad obligatoryjnym szczepieniem dla dzieci trwa odkąd Ruch Pięciu Gwiazd objął władzę w czerwcu 2018 r. Do tej pory Burioni i Grillo reprezentowali przeciwne sobie obozy poparcia dla projektu. Teraz Grillowi zarzucana jest hipokryzja. 

- Beppe Grillo spędził 30 lat karmiąc teoretyków spisku. Dosłownie dwa tygodnie temu zaproponował, że sam będzie robił sobie tabletki w domu za pomocą drukarek 3D. Podpisując to, próbuje usunąć to, co zrobił, tak jak to zrobił wcześniej, usuwając swoje antynaukowe treści z sieci - skomentował lewicowy neurofizjolog, dr. Marco Puntastic.

Pakt podpisał również Matteo Renzi, były premier, obecnie lider centro-lewicowej Partii Demokratycznej, a także dziesiątki lekarzy i profesorów. 

źródło: Reuter, Euronews

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz