Algorytm remedium na nieuzasadnione wyjazdy ratowników?

15 Stycznia 2019, 14:40 karetka-ratownik medyczny

Ministerstwo zdrowia chce zminimalizować liczbę nieuzasadnionych wezwań karetek. W tym celu przygotowało projekt rozporządzenia ws. algorytmu zbierania wywiadu przez dyspozytora medycznego.

Projekt rozporządzenie ws. algorytmu postępowania dyspozytora medycznego jest już po uzgodnieniach zewnętrznych. Do niego ma być jeszcze obwieszczenie z katalogiem rozpoznań i szczegółowych pytań, które dyspozytor będzie zobowiązany zadać.

- Te procedury mają dać wiedzę dyspozytorowi, czy to wezwanie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, czy też pomoc może być udzielona na nocnej opiece lekarskiej - wskazywała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.

- Nie wyeliminujemy oczywiście celowego wprowadzania w błąd, natomiast uzbrojenie dyspozytorów w odpowiednie procedury zminimalizuje ilość nieuzasadnionych interwencji - dodała.

Ostateczna decyzję podejmie dyspozytor

- Obecnie obowiązują algorytmy zbierania wywiadu przez dyspozytorów medycznych opracowane przez różne środowiska, np. związane naukowo z ratownictwem, ale też przez WOŚP. Nie miały one jednolitego charakteru, chociaż generalnie nie różniły się od siebie - wyjaśniła.

- Natomiast w tej chwili ministerstwo przygotowało konkretny standard, który określa algorytm zbierania wywiadu przez dyspozytora medycznego. To katalog konkretnych pytań, które będą zadawane osobie wzywającej pomoc. Oczywiście to nie jest katalog zamknięty i odpowiedzi też nie będą zapewne "zero-jedynkowe", a ostateczną decyzję będzie podejmował dyspozytor medyczny na podstawie swojej wiedzy i umiejętności. Ale w znacznym stopniu ułatwi to proces dochodzenia do tej decyzji - mówiła.

- Ze statystyk wynika, że duża liczba wezwań, to wezwania nie do końca uzasadnione i właśnie w trosce o to, aby zespoły ratownictwa medycznego były wykorzystywane tam gdzie powinny, czyli w stanach zagrożenia życia, wierzymy w to, że ten ujednolicony sposób zbierania wywiadu o miejscu zdarzenia i osobie poszkodowanej spowoduje, że te zespoły będą dysponowane zgodnie z potrzebami - podkreśliła wiceminister.

Zmiany na SOR-ach

Ponadto ministerstwo zdrowia analizuje jak poprawić system przyjmowania pacjentów na SOR-ach. - Pilotażowo w kilku szpitalach wprowadzono system elektronicznego monitorowania, kodowania wszystkich zdarzeń na SOR-ach. System zarejestruje jakie czynności zostały podjęte i w jakim czasie, a na tej podstawie ministerstwo przeanalizuje niezbędne zmiany - wyjaśniała J.Szczurek-Żelazko.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

Szogun Sobota, 19 Stycznia 2019, 16:35
Hahaha
Wolne żarty. Ktoś znowu przytuli kasiure. Projekt powstanie przy współpracy „wybitnych specjalistów”, którzy oczywiście hojnie zostaną wynagrodzeni, a dyr. I tak przyjdzie i powie do dyspozytorów, ze wszystko maja przyjmować... A konowaly z porozumienia zielonogorskiego nadal trzepią ministerstwem. Nikt nie powiedział publicznie ile kasy znowu wydoili na Przychodnie, które olewaja pacjentów z góry na dół...
pigula Czwartek, 17 Stycznia 2019, 22:10
przeczytalam wszystkie komentarze i jest jakis pozytyw,poza tym mam wrazenie jakby pisali sami ratownicy,pracuje w tej branzy i duzo moglabym pisac na ten temat,mam jednak nadzieje ze cos w koncu sie zmieni,moze nie jutro za rok,byc moze juz tego nie dozyje ale chciala bym by ktos rozliczal nocne i swiateczne opieki za odmowy przyjazdow do pacjenta ale to jest Polska i tu sie na tym konczy temat,pozdrawiam madrych i dobrze myslacych
Q Środa, 16 Stycznia 2019, 11:58
czy wyeliminuje wezwania w których lekarz NiŚOP stwierdza, cytuje :
" jak zglosi pani duszność to napewno przyjadą - ja teraz mam dużo pacjentów:
Odmawiająca nieskutecznie Środa, 16 Stycznia 2019, 9:39
Kto skutecznie rozkaże lekarzowi niśol pojechać do pacjenta? Kto go rozliczy z odmów? Kto ukarze za edukację,, proszę wezwać karetkę i powiedzieć że boli serce''
Mateusz Wtorek, 15 Stycznia 2019, 20:49
Zamiast dawać algorytmy dajcie dyspozytorom ochronę prawną, żeby nie byli skazywani przez bezmyślnych sędziów za niewysłanie karetki. Nie będą bać się skarg i wyroków, to nieuzasadnione wyjazdy nie będą miały miejsca.
Grysik Wtorek, 15 Stycznia 2019, 19:17
Tu nie trzeba żadnego algorytmu. Wystarczy dać w końcu dyspozytorom ochronę prawną, żeby mieli pewność, że jak petent... tzn. pacjent wniesie skargę "bo nie chcieli przyjechać a ja przecież płacę", to nikt nie uwali dyspozytora "dla świętego spokoju" tylko rzeczowo rozpatrzy sprawę i powie petentowi, żeby się wypchał szkłem i trocinami.
No i trzeba wprowadzić obowiązkową opłatę za wezwanie do stanów "nienagłych". Wystarczy symboliczne 10PLN i już połowa Januszy dwa razy się zastanowi, zanim wezwie ZRM do sraczki z okrzykiem "bo mi się należy!"
Reformatorzy? Wtorek, 15 Stycznia 2019, 16:57
Na łaskawe odebranie telefonu przez lekarza z nocnej opieki zdrowotnej czeka się jako 1 oczekujący kilkadziesiąt minut, telefony są nie odbierane lub pacjent jest zbywany.