Projekt rozporządzenie ws. algorytmu postępowania dyspozytora medycznego jest już po uzgodnieniach zewnętrznych. Do niego ma być jeszcze obwieszczenie z katalogiem rozpoznań i szczegółowych pytań, które dyspozytor będzie zobowiązany zadać.
- Te procedury mają dać wiedzę dyspozytorowi, czy to wezwanie wymaga interwencji zespołu ratownictwa medycznego, czy też pomoc może być udzielona na nocnej opiece lekarskiej - wskazywała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko.
- Nie wyeliminujemy oczywiście celowego wprowadzania w błąd, natomiast uzbrojenie dyspozytorów w odpowiednie procedury zminimalizuje ilość nieuzasadnionych interwencji - dodała.
Ostateczna decyzję podejmie dyspozytor
- Obecnie obowiązują algorytmy zbierania wywiadu przez dyspozytorów medycznych opracowane przez różne środowiska, np. związane naukowo z ratownictwem, ale też przez WOŚP. Nie miały one jednolitego charakteru, chociaż generalnie nie różniły się od siebie - wyjaśniła.
- Natomiast w tej chwili ministerstwo przygotowało konkretny standard, który określa algorytm zbierania wywiadu przez dyspozytora medycznego. To katalog konkretnych pytań, które będą zadawane osobie wzywającej pomoc. Oczywiście to nie jest katalog zamknięty i odpowiedzi też nie będą zapewne "zero-jedynkowe", a ostateczną decyzję będzie podejmował dyspozytor medyczny na podstawie swojej wiedzy i umiejętności. Ale w znacznym stopniu ułatwi to proces dochodzenia do tej decyzji - mówiła.
- Ze statystyk wynika, że duża liczba wezwań, to wezwania nie do końca uzasadnione i właśnie w trosce o to, aby zespoły ratownictwa medycznego były wykorzystywane tam gdzie powinny, czyli w stanach zagrożenia życia, wierzymy w to, że ten ujednolicony sposób zbierania wywiadu o miejscu zdarzenia i osobie poszkodowanej spowoduje, że te zespoły będą dysponowane zgodnie z potrzebami - podkreśliła wiceminister.
Zmiany na SOR-ach
Ponadto ministerstwo zdrowia analizuje jak poprawić system przyjmowania pacjentów na SOR-ach. - Pilotażowo w kilku szpitalach wprowadzono system elektronicznego monitorowania, kodowania wszystkich zdarzeń na SOR-ach. System zarejestruje jakie czynności zostały podjęte i w jakim czasie, a na tej podstawie ministerstwo przeanalizuje niezbędne zmiany - wyjaśniała J.Szczurek-Żelazko.
BPO
Polecamy także:
- NFZ opublikował zarządzenie ws. wypłaty dodatków dla ratowników
- Ratownictwo Medyczne: projekt ust. o zawodzie w uzgodnieniach...
- J. Szczurek-Żelazko o akcji ratunkowej po ataku na P.Adamowicza: przebiegała sprawnie
- Ratownicy: ważne rozporządzenie w sprawie wypłaty dodatków
- NFZ o tym jak zmienia się ratownictwo. Czy zespołów przybywa czy ubywa?