Szczepionka na malarię coraz bliżej rejestracji

16 Stycznia 2019, 10:57 strzykawka zastrzyk szczepienie

Preparat opracowywany przez duńskich naukowców pomyślnie przeszedł pierwszą fazę badań klinicznych wykonywanych na ludziach. Wyniki analiz badaczy z Uniwersytetu w Kopenhadze opublikowano na łamach czasopisma „Journal Clinical Infectious Diseases”.

Opracowana w Kopenhadze szczepionka przeciwko malarii przeszła pomyślenie pierwszą fazę badań klinicznych, w której potwierdzono jej bezpieczeństwo w stosowaniu u ludzi i potwierdzono, że aktywuje właściwą odpowiedź immunologiczną (prawidłowe przeciwciała w krwi) organizmu.

Jak wyjaśnił prof. Morten Agertoug Nielsen - z Departamentu Immunologii i Mikrobiologii Z Uniwersytetu w Kopenhadze – uzyskane wyniki to wielki kamień milowy w badaniach nad szczepionką.

- Pokazaliśmy, że nasza szczepionka jest całkowicie bezpieczna i indukuje dokładnie te przeciwciała w krwi, których aktywacji oczekiwaliśmy. Teraz chcemy wykazać, że uzyskana odpowiedź immunologiczna pozwoli ochronić przed malarią kobiety w ciąży – dodał duński naukowiec.

W randomizowanej, ślepej próbie 36 ochotnikom (zarówno kobietom jak i mężczyznom )podano placebo oraz testowany preparat. Po wstrzyknięciu preparatu naukowcy badali czy organizm wytworzył przeciwciała przeciwko malarii, a także czy uczestnicy badania nie wykazywali skutków ubocznych.

- Kolejnym etapem będą badania kliniczne drugiej fazy, które pokażą czy szczepionka jest bezpieczna, a także – czy rzeczywiście zapobiega chorobie. Jednocześnie opracowaliśmy metodę transformacji szczepionki na cząstkę wirusopodobną. Dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie odpowiedzi przeciwciał i czy wystarcza ona do zaatakowania wszystkich różnych postaci haczyka białkowego znajdującego się u pasożyta malarii(haczykiem tym zarodziec przyczepia się do łożyska w trakcie ciąży- przyp. redakcji)- mówi profesor nadzwyczajny Morten Agertoug Nielsen.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz