Zanieczyszczenie powietrza i ruchy antyszczepionkowe - największe wyzwania 2019 r. wg. WHO

17 Stycznia 2019, 12:02 smog powietrze

Zanieczyszczenie powietrza i zmiana klimatu, ruchy antyszczepionkowe i choroby niezakaźne jak nowotwory i choroby układu krążenia - wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w liście 10 największych wyzwań na rok 2019.

9 na 10 osób codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Powoduje to rosnącą liczbę zawałów, chorób serca i płuc oraz zachorowań na nowotwory. Zły stan powietrza przyczynia się do 7 mln zgonów rocznie, plasując zanieczyszczenia powietrza i zmianę klimatu na pierwszym miejscu listy.

Ponad 70 proc. wszystkich śmierci, czyli ok 41 mln zgonów rocznie spowodowanych jest z kolei chorobami niezakaźnymi, jak nowotwory, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Rosnące znaczenie tych przypadłości jest spowodowane przez pięć głównych czynników: zażywanie produktów tytoniowych, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta oraz zanieczyszczenia powietrza. Wszystkie te czynniki wpływają również na zdrowie psychiczne. Z kolei połowa zaburzeń psychicznych wśród młodych pozostaje niestwierdzonych i nieleczonych. Samobójstwa są drugim z kolei powodem śmierci wśród młodzieży w wieku 15-19 lat - wskazuje WHO.

Po raz pierwszy na liście wyzwań WHO pojawiły się ruchy antyszczepionkowe. 

Wahania dotyczące szczepień - niechęć lub odmowa szczepień pomimo dostępności szczepionek - grozi odwróceniem postępów w zwalczaniu chorób, którym można zapobiegać. Szczepienie jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów profilaktyki chorób - obecnie zapobiega 2-3 milionom zgonom rocznie, a kolejnych 1,5 miliona można uniknąć, jeśli poprawi się globalny wskaźnik wyszczepialności.

Odra na przykład odnotowała 30% wzrost liczby zachorowań na całym świecie. Powody tego wzrostu są złożone i nie wszystkie z nich wynikają z aktywności ruchów antyszczepionkowych. Jednak w niektórych krajach, które były bliskie wyeliminowania choroby, problem występowania chorób się odrodził.

W 2019 r. WHO przyspieszy prace mające na celu wyeliminowanie raka szyjki macicy na całym świecie poprzez zwiększenie zasięgu szczepionki przeciwko HPV. Rok 2019 może być również rokiem, w którym zatrzymano transmisję dzikiego wirusa polio w Afganistanie i Pakistanie. W ubiegłym roku odnotowano mniej niż 30 przypadków w obu krajach. WHO i partnerzy zobowiązują się do wspierania tych krajów w szczepieniu każdego dziecka, aby w końcu wykorzenić tę kalającą chorobę.

 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz