Jakie zmiany potrzebne w zawodzie farmaceuty?

17 Stycznia 2019, 13:40 Elżbieta Piotrowska-Rutkowska

Apteka powinna przestać być kojarzona wyłącznie z miejscem, gdzie wydaje się leki, ale aby apteka stała się centrum medycznym, gdzie farmaceuci  będą wspierać system ochrony zdrowia - wskazuje prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Według niej unowocześnienia wymaga system kształcenia farmaceutów.

- Farmaceuta jest istotnym pracownikiem systemu, odciąża system, współpracuje z lekarzem. Chciałabym, aby apteka przestała być kojarzona wyłącznie z miejscem gdzie leki się wydaje. Współczesne apteki muszą stać się centrami medycznymi, gdzie farmaceuci będą wspierać system ochrony zdrowia - mówiła prezes NRA podczas czwartkowej debaty Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój w ramach debaty Wspólnie dla zdrowia.

- Zaczynamy zauważać, że farmaceuci nie realizują się w zawodzie i część z nich wyjeżdża, odchodzi z zawodu, bo czują się niedocenieni i niezauważeni, ich kompetencje nie są wykorzystane - wskazywała. 

Zbyt mało praktyki na studiach

Jak przekonywała, studia farmaceutyczne powinny być unowocześnione, ponieważ obecnie zbyt mało wagi położono na praktyczny aspekt wykonywania zawodu, a zbyt dużo jest teorii. -Brakuje kształcenia interdyscyplinarnego, czyli wspólnych przedmiotów ze studentami medycyny - mówiła.

- Mamy niski limit przyjęć na studia. Na aptekę przypada 1,7 farmaceuty, a powinno być co najmniej 2. Chcielibyśmy więc zwiększenia limitu przyjęć na ten kierunek, a co za tym idzie finansowania kształcenia - podkreśliła.

Zmiany potrzebne są także w programie kształcenia. Według E. Piotrowskiej-Rutkowskiej zmiany powinny nastąpić w aspekcie praktycznym i modułowym, tak aby student ukierunkowywał się na studiach do przyszłego miejsca pracy, ponieważ np. praca w aptece szpitalnej jest zupełnie inna niż w aptece ogólnodostępnej, czy w przemyśle farmaceutycznym.

Prezes NIA wyraziła nadzieję, że w najbliższym czasie będzie procedowana ustawa o zawodzie lekarza i farmaceuty, a w efekcie  zmienią się kompetencje farmaceuty.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz