Polscy producenci chcą szybkiej decyzji MZ w sprawie jednego leku

17 Stycznia 2019, 14:33 leki

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego chce by Komisja Ekonomiczna i Ministerstwo Zdrowia pilnie wydały pozytywne decyzje refundacyjne dla wszystkich producentów, którzy złożyli wnioski w sprawie adalimumabu z uwzględnieniem ich natychmiastowej wykonalności. Chodzi o odpowiedniki leku Humira, stosowanego m.in. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, który stracił ochronę patentową, ale na razie na listę refundacyjną wszedł od stycznia tylko jeden jego odpowiednik. 

- W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do członków PZPPF przez hurtownie farmaceutyczne i szpitale dotyczącymi dostępności leku adalimumab, informujemy, że zarówno firma Mylan jak i Sandoz złożyły wnioski o objęcie refundacją swoich produktów w odpowiednim terminie, jednak z nieznanych nam przyczyn, działająca przy Ministerstwie Zdrowia Komisja Ekonomiczna nadal nie podjęła uchwał umożliwiających wydanie decyzji refundacyjnych - czytamy w informacji prasowej.

Po wygaśnięciu ochrony patentowej adalimumabu stosowanego w leczeniu autoimmunologicznych chorób zapalnych do Ministerstwa Zdrowia pod koniec ubiegłego roku wpłynęły wnioski aż czterech producentów o objęcie refundacją tego leku.

Jednak na listę refundacyjną obowiązująca od 1 stycznia br. został wpisany tylko jeden lek biologiczny równoważny. Niestety, jego producent z nieznanych przyczyn nie wziął udziału w czterech zorganizowanych już w tym roku przetargach szpitalnych na adalimumab. Wszystkie wygrał więc - nie mając żadnej konkurencji - lek, który stracił ochronę patentową (Humira) z finalną ceną tylko minimalnie niższą od nowego limitu finansowania.

PZPPF zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o pilne wydanie decyzji refundacyjnych dla wszystkich wnioskodawców produkujących adalimumab z uwzględnieniem ich natychmiastowej wykonalności. Umożliwiłoby to jeszcze w styczniu br. przystąpienie do przetargów większej liczbie oferentów. Prosiliśmy też o wyjaśnienie niezrozumiałego dla nas postępowania Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie. Przyznanie refundacji tylko jednemu producentowi, przy trzech wnioskach innych wytwórców jest - w naszej opinii - niezgodne z obowiązującym prawem z powodu nierównego traktowania podmiotów gospodarczych.

Zdążyć przed przetargiem?

28 stycznia br. w Instytucie Reumatologii w Warszawie odbędzie się przetarg na 3500 opakowań adalimumabu, co stanowi około 30% zapotrzebowania na ten lek  w 2019 roku w całej Polsce. - Przedłużanie okresu podejmowania decyzji refundacyjnych jest niekorzystne dla polskich pacjentów, budżetu NFZ i szpitali realizujących program leczenia tym lekiem. Zwłaszcza, że przetargi rozpisywane są na okres 1- 2 lat.  Może to więc spowodować długotrwałe zamrożenie cen i nieuzasadnione wydatki NFZ. Jest to też niepokojący sygnał dla firm planujących wprowadzanie kolejnych leków biologicznych równoważnych na listy refundacyjne z uwagi na brak pewności i przewidywalności refundacji oraz możliwości konkurowania o rynek w przypadku spełniania warunków ustawowych - pisze organizacja polskich producentów leków.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

fast Piątek, 18 Stycznia 2019, 9:19
Informacje są prawdziwe, są twarde dane z przetargów, w pierwszych biogen nie startował i wygralo abvie dopiero jak sie szum zrobił to wystartowali ale gdyby wszystkie 5 firm moglo starowac to ceny bylyby duuuzo nizsze, decyzja mz naraza panstwo na straty, latwo je wyliczyc w mln od pocztku roku, kiedys zaplaca z wlasnych kieszeni ze nabijaja kase wybranym firmom od poczatku roku
Adam Szpula Czwartek, 17 Stycznia 2019, 22:11
Informacje sa nieprawdziwe, jest konkurencja i roznice siegaja 400 pln za opakowanie.
BIOGEN Piątek, 18 Stycznia 2019, 11:22
Tyle tylko ,że Imraldi (odpowiednik humiry) nie ma w Polsce .Wczoraj w Warszawie w WIM przystąpił Komtur ,żeby nie było ,że nia ma!