Przewodniczący zespołu Jarosław Biliński poinformował, że zespół w środę zakończył pracę i przyjął projekty. Wsepne efekty prac zespołu były prezentowane w połowie grudnia Zespół opracował projekt zmian przepisów dot. m.in. szkolenia podyplomowego lekarzy
- Nie mamy rejestrów, brakuje źródeł czerpania wiedzy, dlatego odbyliśmy wiele konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych, także z ekspertami zagranicznymi - mówił J.Biliński. Jak podkreślał, to reforma, której powstawaniu przyświecała jakość.
- To konkretne projekty ustaw i rozporządzeń, aby śledzić potem ewentualne zmiany na każdym etapie - podkreślił.
Jak mówił, zmiany powstały w oparciu o konkretne założenia takie jak:
- odbudowa relacji mistrz-uczeń,
- zbudowanie profesjonalnych kompetencji, także miękkich,
- odbiurokratyzowanie procesu kształcenia
- postawienie na jakość kształcenia i wykonywania pracy
- budowa kompetencji interdyscyplinarnych
- wprowadzenie czynników motywacyjnych
- urealnienienie systemu kształcenia i prawa pracy
- wdrożenie transparentności procesów
- uporządkowanie przepisów, zwłaszcza prawa pracy
- Zrobiliśmy duży kawał roboty, pozostaje to tylko wprowadzić - podsumował J.Biliński podkreślając, że przyszedł czas na inwestycje w zasoby ludzkie.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski odbierając projekty, także ocenił, że zespół wykonał ogromny wysiłek. - Dziękuję za szybką pracę, to ogromny wysiłek. Prosiłem o szybką pracę, aby móc przyjąć zmiany jeszcze w tej kadencji - podkreślił minister. - Mam nadzieję, że będzie to kolejna cegiełka, że młodym lekarzom będzie się lepiej pracowało na rzecz polskiego pacjenta, a nie gdzieś indziej - dodał.
J. Biliński przypomniał, że to rok wyborczy, więc lekarzom również zależy na tym, aby ustawa weszła w życie jak najszybciej, jeszcze przed wyborami. - Poprawa jakości kształcenia i prawa pracy, to zysk dla pacjentów - wskazał dodając, że na wprowadzenie tych rozwiązań będzie potrzebne "trochę pieniędzy".
BPO