Sejm: Projekt o Agencji Badań Medycznych do podkomisji

17 Stycznia 2019, 15:40 diagnostyka biotechnologia laboratorium badania

Sejmowa Komisja Zdrowia zdecydowała dziś w czasie pierwszego czytania projektu ustawy, że akt prawny dotyczący Agencji Badań Medycznych wymaga dalszych prac. Będą prowadzone w podkomisji. 

Posłowie mieli wątpliwości m.in. co do źródeł finansowania działalności Agencji oraz pozakonkursowy sposób wybierania prezesa Agencji. 

Radosław Sierpiński, pełnomocnik ministra zdrowia ds. utworzenia Agencji Badań Medycznych podkreślał w Sejmie, że jednym z celów powołania ABM jest finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych. Informował, że w krajach Europy Zachodniej stanowią one ok. 30 proc. rynku badań klinicznych, a w Polsce tylko 1 proc. 

Jego zdaniem działania Agencji przyczynią się także do rozwoju badań naukowych w polskiej medycynie, w tym do wdrażania innowacyjnych terapii.

Zgodnie z rządowym projektem, podstawowymi przychodami Agencji będą:

- dotacja podmiotowa oraz dotacja celowa z budżetu państwa 

- odpis w kwocie stanowiącej 0,3 proc. przychodów NFZ.

Prezes ABM będzie powoływany przez ministra zdrowia na 6-letnią kadencję. Nie będzie do tego potrzebny żaden konkurs. Właśnie te dwie kwestie wzbudziły najwięcej zastrzeżeń i wątpliwości w trakcie dyskusji. Po fali krytyki, MZ podniosło jednak trochę wymagania dla prezesa i jego zastępców (ich z kolei będzie powoływał nie minister, a szef ABM).

- Rzeczywiście, mamy w Polsce deficyt niekomercyjnych badań klinicznych. Jednak zastrzeżenia zgłaszane także w opinii Biura Analiz Sejmowych, budzi ich finansowanie przez ABM ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Spowoduje to uszczuplanie puli pieniędzy na świadczenia dla pacjentów - podkreślała posłanka Ewa Kopacz.

O zastrzeżeniach BAS pisaliśmy jako pierwsi - szczegóły tutaj Sejmowi legislatorzy punktują projekt o Agencji Badań Medycznych

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zadeklarował, że jeśli w ramach prac podkomisji pojawi się propozycja dotycząca konkursowego trybu wyboru prezesa ABM, to rząd może ją poprzeć. Pamiętajmy jednak, że w czasie konsultacji wiele razy podnoszono tę kwestię, zastrzeżenia zgłaszały też inne resorty np. Ministerstwo Finansów, ale mimo to MZ nie wniosło w tym zakresie żadnej zmiany. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

gore Czwartek, 17 Stycznia 2019, 19:40
No jak to? nie wystarczyło że minister jest miły, życzliwy i przyzwoity? Synekury za nasze pieniądze i duży biznes na lata. Nie dajcie się zwieść czarującym ministrom