MZ wprowadza nową kwalifikację zawodową

18 Stycznia 2019, 9:27 lekarz porozumienie uścisk dłoni

Na wniosek Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED minister zdrowia włączył do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) nową kwalifikację rynkową „Zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie”. Osoba, która uzyska taką kwalifikację będzie mogła prowadzić sprzedaż w sklepie medycznym. Do tej pory obowiązki te mogły wykonywać jedynie osoby posiadające wykształcenie medyczne, m.in.: lekarze, farmaceuci czy fizjoterapeuci. W praktyce często oznaczało to trudności w znalezieniu pracownika.

 - Sklepy medyczne potrzebują wykwalifikowanych pracowników, którzy w odpowiedni sposób zajmą się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, poprzez dobór właściwego do ich stanu zdrowia sprzętu medycznego - czytamy w informacji Izby POLMED. -Na przestrzeni ostatnich lat (...) Izba alarmowała, że obecny kształt przepisów znacząco utrudnia znalezienie pracownika o odpowiednich kwalifikacjach i wymaganiach finansowych. Długofalowa, skierowana do administracji rządowej edukacja Izby POLMED w tym zakresie, doczekała się pozytywnego finału(...) nowe przepisy wpłyną także pozytywnie na krajowy rynek pracy - czytamy.

Z obwieszczenia MZ wynika, że osoba posiadająca kwalifikację zaopatrywanie w sklepach w wyroby medyczne produkowane seryjnie jest przygotowana do rozpoznawania potrzeb pacjentów w zakresie stosowania wyrobów medycznych oraz samodzielnego prowadzenia sprzedaży wyrobów medycznych. W celu doboru wyrobu medycznego do potrzeb pacjenta w swojej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, patologii, psychologii, jak również informacje uzyskane bezpośrednio od pacjenta.

- Cieszymy się, że ministerstwo zdrowia jest otwarte na dialog z branżą i odpowiada na jej potrzeby. Stworzenie nowej kwalifikacji otwiera możliwości dla młodych osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z branżą wyrobów medycznych. Starzejące się polskie społeczeństwo sprawia, że branża systematycznie się rozwija oraz pełni coraz ważniejszą rolę w krajowym systemie zdrowotnym i społecznym. Nie ulega wątpliwości, że zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze wyrobów medycznych będzie sukcesywnie rosło – mówi Zdzisław Sabiłło, dyrektor generalny Izby POLMED.

Szczegóły dotyczące efektów kształcenia czy zasobów wiedzy jakich wymaga się od posiadaczy kwalifikacji 

W celu finalizacji procesu wprowadzania nowej kwalifikacji konieczna jest aktualizacja Zarządzenia Prezesa NFZ z w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.

źródło: Izba POLMED

Zobacz również:

Sejm: "Każdy zawód medyczny jest niezmiernie ważny, jednak przez resort bardzo nierówno traktowany"

Najbardziej szanowane zawody świata – znamy list

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz