Wypalenie zawodowe lekarzy jako kryzys w ochronie zdrowia

18 Stycznia 2019, 10:46 chirurg lekarz pracownicy medyczni

Wypalenie zawodowe wśród zawodów lekarskich stał się już tak powszechny że w publikacji wydanej przez wiodące, światowe instytuty zdrowia uznały obecną sytuację za stan kryzysowy dla zdrowia publicznego. 

 

 

Harvard T.H. Chan School of Public Health, Harvard Global Health Institute, Massachusetts Medical Society oraz Massachusetts Health and Hospital Association w swojej publikacji określiły problem wypalenia zawodowego środowiska lekarskiego jako zagrożenie dla opieki zdrowotnej. 

W publikacji zamieszczono zalecenia mające na celu ograniczenie rozpowszechnienia wypalenia zawodowego wśród lekarzy i innych zawodów świadczących opiekę, w tym wybranie dyrektora ds. Zdrowia na szczeblu kierowniczym w każdej placówce i organizacji odpowiedzialnej za świadczenia opieki zdrowotnej, proaktywne leczenie zdrowia psychicznego i wsparcie dla pracowników doświadczających wypalenia zawodowego oraz ulepszenia efektywność elektronicznych dokumentacji medycznych.

 

Z badania przeprowadzonego w 2018 r. przez Merritt-Hawkins 78 proc. ankietowanych lekarzy stwierdziło, że doświadczają pewnych objawów wypalenia zawodowego.

Wypalenie jest zespołem obejmującym jednego lub więcej symptomów spośród: wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i zmniejszonego poczucia osobistego spełnienia. Lekarze doświadczający wypalenia zawodowego są bardziej skłonni niż ich rówieśnicy do skracania godzin pracy lub zaprzestania wykonywania zawodu.

- Problem wypalenia zawodowego jest czymś co traktujemy niesamowicie poważnie. Dobry stan samopoczucia lekarza jest związany bezpośrednio z jakością świadczeń gwarantowanych pacjentom- mówi współautor publikacji Alain Chaoui, praktykujący lekarz rodzinny, dyrektor Massachusetts Medical Society. - (...) Musimy bardziej dbać o naszych lekarzy, tak aby oni mogli zadbać o nas najlepiej jak potrafią - dodał.

- Rozwój lekarza przy "skromnych" elektronicznych rejestrach medycznych i wskaźnikach jakościowych" zmusza lekarzy do spędzania więcej czasu na zadaniach nie przynoszących bezpośrednich korzyści dla pacjentów, przy jednoczesnym prowadzeniu do "epidemii wypalenia zawodowego" - mówi współautor Ashish Jha, profesor Harvard Chan School. 

Do 2025 roku Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Stanów Zjednoczonych prognozuje, że ogólnokrajowy niedobór kadrowy wyniesie prawie 90 000 lekarzy, z których wielu odchodząc z medycyny lub praktyki zawodowej z powodu wypalenia zawodowego. Kolejne komplikacje to koszt, jaki musi ponieść pracodawca, aby zatrudnić i zastąpić lekarza, szacowanego na od 500 tys. do 1 mln dolarów - czytamy.

źródło: Harvard.edu

JK

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz