MZ: Rezydent ma prawo do wynagrodzenia w przypadku "zejścia" po zakończonym dyżurze

18 Stycznia 2019, 12:33 kalkulator inwestycje stetoskop lekarz medycyna dokumenty dokumentacja analiza

Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski wskazuje, że w sytuacji „zejścia” lekarza rezydenta po zakończonym dyżurze, w związku z koniecznością zachowania norm należnego czasu odpoczynku, lekarz ten zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Prezes NRL Andrzej Matyja w swoim wystąpieniu z dnia 11.01.2019 r. do Dyrektorów Podmiotów Leczniczych informuje o wspólnej interpretacji NIL i Ministerstwa Zdrowia kwestii dot. umów rezydenckich - czytamy w informacji przekazanej przez Naczelną Izbę lekarską.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska młodzych lekarzy i lekarzy dentystów odbywających rezydenturę, jeszcze w br. przyjęto regulacje gwarantujące im otrzymywanie wynagrodzenia z tytułu pełnienia programowych dyżurów medycznych na podstawie umowy pracę, jak również to, że odpoczynek po dyżurze nie będzie powodował przedłużenia odbywania specjalizacji i będzie zaliczony do czasu jej trwania - pisze Łukasz Szumowski w odniesieniu do podnoszonego przez Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej "zarzutu" o istnieniu ryzyka wypłacania lekarzom pomniejszonych wynagrodzeń za pełnienie dyżurów medycznych w wysokości nieodpowiadającej regułom przewidzianym w kodeksie pracy.

Minister Zdrowia sugeruje że ewentualne naruszenie praw pracowniczych powinno być zgłaszane do sądu pracy i do MZ.

Prezes NRL Andrzej Matyja podkreśla, że Naczelna Izba Lekarska podziela powyższe stanowisko i że będzie domagała się większego nadzoru Ministra Zdrowia nad realizacją postanowień umów rezydenckich.

 
JK
 
źródło: NIL

Załącznik:
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

leki Piątek, 18 Stycznia 2019, 13:36
A pracownik etatowy specjalista to pies burek??? co na to OZZL?
Tajk Środa, 31 Lipca 2019, 13:22
Tak niestety