Ł.Szumowski: dyrektor więzienia będzie mógł wnioskować o przymusowe leczenie psychiatryczne

18 Stycznia 2019, 14:00 depresja psycholog psyciatra

Dyrektor więzienia będzie mógł złożyć wniosek o dalsze przymusowe leczenie psychiatryczne w przypadku kończącego odbywanie kary więźnia, u którego zaburzenia psychiczne pojawiły się w trakcie odbywania kary. Takie zmiany przewidziano w projekcie noweli ustawy o ochronie zdrowia psychicznego przygotowanej przez resort zdrowia we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości.

Jak poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski, projekt jest obecnie analizowany w resorcie zdrowia we współpracy z ministerstwem sprawiedliwości. - Odpowiada on na oczekiwania społeczne w zakresie ryzyka zachowań przemocowych - dodał minister. Proponowana zmiana została przygotowana po tym, jak w ubiegłą niedzielę prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika podczas finału WOŚP Prezydent Gdańska nie żyje. Paweł Adamowicz miał 53 lata

- Dzisiaj sytuacja prawna jest taka, że osoby, które odbywają karę więzienia, u których w trakcie odbywania tej kary pojawi się podejrzenie, że mają zaburzenia psychiczne, tak na prawdę nie mamy narzędzi, aby skierować do sądu wniosek o objęcie tych osób diagnostyką i terapią - wyjaśnił minister.

Dodał, że taka osoba wychodzi na wolność, to praktycznie znika z radarów i opieki,  a ryzyko popełnienia czynów przemocowych i względem siebie, i względem innych osób, może być wysokie.

Dyrektor więzienia będzie mógł złożyć wniosek o przymusowe leczenie

- Proponujemy zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego i kodeksie karnym takie które by umożliwiły organom państwowym, czyli w tym przypadku dyrektorowi zakładu karnego, skierowanie wniosku do sądu opiekuńczego, który prosząc biegłych o zbadanie pacjenta, wydaje wyrok, że ten pacjent ma być skierowany na przymusowe leczenie ambulatoryjne lub w zakładzie zamkniętym - wyjaśnił minister.

- To pozwoli na unikanie sytuacji, że ktoś kto odbywa karę więzienia (...) wychodzi i nie wiemy czy się leczy, czy nie leczy, czy terapia jest skuteczna czy nieskuteczna - mówił.

- Obecnie, nawet gdy ktoś uczestniczy w terapii, ale jest nieskuteczna, to nie ma narzędzi prawnych, aby skierować go do lecznictwa zamkniętego, bo taki wniosek może skierować tylko rodzina lub sam zainteresowany - dodał.

Takie rozwiązania pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo zarówno samych pacjentów, jak i osób postronnych - ocenił Ł.Szumowski.

Krajowy konsultant ds. psychiatrii prof. Piotr Gałecki poinformował, że projekt dotyczy także skutecznej realizacji środków zabezpieczających. - Proponujemy zmianę, dla osób, które przebywają na tzw. środku zabezpieczającym, w formie terapii lub terapii uzależnień. Taki środek zabezpieczający orzekany jest wobec osób, które dokonały czynu zabronionego pod wpływem zaburzenia psychicznego i ten czyn był o znacznej społecznej szkodliwości. Obecnie, jeżeli terapia była nieefektywna, np. pacjent nie zgłaszał się na terapię, nie było żadnej innej możliwości prawnej, aby zastosować inny środek zabezpieczający, jak np. pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Proponowana nowelizacja ma zmienić tą sytuację - mówił konsultant.

Druga zmiana, jak wyjaśnił, to rozszerzenie kręgu osób, które mogą wnioskować o przymusowe leczenie w myśl art. 29 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

- Obecnie osoby uprawnione do złożenia takiego wniosku to najbliższa rodzina: rodzice, dzieci, współmałżonek i rodzeństwo. Proponujemy, aby także organy państwa mogły złożyć taki wniosek. Taki wniosek złożony przez organy państwa będzie procedowany jak do tej pory, czyli wniosek składany jest do sądu, sąd powołuje biegłych, biegli opiniują zasadność i sąd podejmuje decyzję - wskazał prof. Gałecki.

Minister zdrowia podkreślał, że to delikatna materia, a jednocześnie jej pilność jest duża. - Musimy przekazać projekt do szerokich konsultacji, bo istnieje ryzyko stygmatyzacji osób chorych, ale musimy też zlikwidować lukę w przepisach, aby bezpieczeństwo Polaków było zachowane - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz