Partia Razem twierdzi, że prokuratura wszczęła postępowanie przeciw MZ

18 Stycznia 2019, 15:03 Ministerstwo Zdrowia

- Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła postępowanie przeciwko Ministerstwu Zdrowia - twierdzi w informacji prasowej partia Razem. Śledczy mają sprawdzić, czy pracownicy resortu zdrowia przyjęli korzyść majątkową od koncernów farmaceutycznych. Przypomnijmy, że prokuratura i CBA wcześniej nie stwierdziły nieprawidłowości badając tą sprawę. Ponadto w przypadku instytucji trudno mówić o postępowaniu przeciwko, raczej w sprawie

- Dzięki interwencji Marceliny Zawiszy i Jerzego Przystajki z partii Razem warszawska prokuratura okręgowa wszczęła postępowanie przeciwko Ministerstwu Zdrowia. Śledczy sprawdzają, czy pracownicy przyjęli korzyść majątkową od koncernów farmaceutycznych - informuje na swojej stronie Partia Razem.  

Z informacji, które podała na swojej stronie działaczka Partii Razem wynika, że może chodzić o nieprawidłowości związanych z objęciem refundacją oraz ustaleniem ceny urzędowej dla leków: “Gilenya” firmy Novartis, “Xarelto” firmy Bayer, “Vaxigrip Tetra” firmy Sanofi Pasteur, “Pradaxa” firmy Boehringer Ingelheim i “Herceptin” firmy Roche.

Leki te zostały objęte decyzjami o refundacji i ustaleniu ceny urzędowej wbrew przepisom art. 13 ust. 2, 3 i 4 Ustawy o refundacji. Szczegóły sprawy, które opisują liczne artykuły prasowe, wskazują na wysokie prawdopodobieństwa korupcji i łapownictwa w Departamencie Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia które doprowadziły do wydania decyzji z naruszeniem Ustawy o refundacji na szkodę Skarbu Państwa, lub co najmniej nadużycia albo niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych pracujących w tym Departamencie, czego skutkiem było wprowadzenie na listę leków refundowanych i ustalenie cen urzędowych leków z naruszeniem ustawy ze szkodą dla interesu publicznego rozumianego jako majątek Skarbu Państwa. Nadmienić należy, że powstałe w ten sposób różnice cen naruszały również interes polskich pacjentów, którzy zapłacili przez to więcej za leki.

 - czytamy w poście z 20 grudnia 2018 r. na stronie Facebook Marceliny Zawiszy, członkini partii Razem.

Partia Razem już w sierpniu złożyła wniosek o zbadanie nieprawidłowości w MZ. Wniosek został odrzucony. Jak informują działacze Razem, "prokuratura zapytała Ministerstwo czy doszło do nieprawidłowości. Ministerstwo odpisało, że nie - więc śledztwa nie będzie."

Zobacz również: MZ: nieprawidłowości przy refundacji nie było. Opozycja chce odwołania ministra

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

wind Poniedziałek, 21 Stycznia 2019, 11:22
Dobry komentarz. Lipska wiarygodna, Partia Razem i Wyborcza (też napisała o tym!) już mniej dla PZ. Postępowanie jest i czekamy na zeznania, pamiętajcie prokuratura przetrwa każdy układ rządzący, i do spraw zawsze wraca, prędzej czy później zeznawajcie prawde, bo ona was wyzwoli.
Rzetelny Piątek, 18 Stycznia 2019, 17:54
Jest taka ładna zasada: jeśli nie jesteśmy przekonani co do prawdziwości informacji prasowej, to jej nie publikujemy. Wy, najwyraźniej, jesteście przekonani o wiarygodności tweetow pani Lipskiej, której prokuratura z urzędu wytoczyła sprawę o niszczenie dokumentów w Agencji Oceny T i T, ale w wiarygodność partii Razem publicznie wątpiliśmy. Brawo