Operacja odbyła się w szpitalu Copernicus w Gdańsku. To pierwsze na świecie wykorzystanie systemu nawigacji analizującego anatomię pacjenta w czasie rzeczywistym.
O podobnych technologiach stosowanych w Polsce pisaliśmy już tutaj lub tutaj.
Tym razem lekarze wykorzystali nawigację ARAI ™. Nowy system jest nawigacją inteligentną, trójwymiarową, który się "uczy" anatomii człowieka podczas operacji. - Różnica polega na tym, że lekarz nie musi już patrzeć na monitory, ale widzi pacjenta przez specjalną szybkę. Widzimy np. kręgosłup tak jakby nie posiadał skóry, mięśni, tkanek. Widzimy go w 3D pod różnymi kątami, co powoduje większe możliwości analizy danych anatomicznych i docelowo zwiększenie bezpieczeństwa oraz zminimalizowanie samej procedury chirurgicznej - tłumaczy dr hab. Rafał Pankowski.
Zobacz technologię:
Pacjent nie mógł chodzić
Pacjent to 61-letni mężczyzna, który z powodu zwyrodnień kręgosłupa miał kręgozmyk i krytyczne zwężenie kanału kręgowego. Mężczyzna odczuwał silne dolegliwości bólowe, miał też problemy z chodzeniem. Zabieg polegał na wprowadzeniu do kręgosłupa specjalnych implantów. W czasie operacji system nawigacyjny automatycznie zidentyfikował struktury anatomiczne, które zakodował kolorami. Następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D. - Pacjent dobrze zniósł zabieg i po kilku dniach pobytu w szpitalu został wypisany do domu.
Dr hab. Rafał Pankowski poinformował jednocześnie, że podobna operację przeprowadził już u drugiej osoby a docelowo w Gdańsku przejdzie zabiegi 10 pacjentów. - Dotąd nowa nawigacja była testowana w warunkach poza salą operacyjną. Te pierwsze na świecie zabiegi w Gdańsku mają ocenić dokładność wprowadzania implantów do kręgosłupa w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych i kręgozmykiem - tłumaczy lekarz.
Wynalazcą systemu jest zespół specjalistów z USA, którym przewodzi ortopeda i chirurg kręgosłupa polskiego pochodzenia prof. Kris Siemionow, dyrektor HoloSurgical, który jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.
Wynalazek będzie w tym roku testowany w Gdańsku a po zakończeniu badań, ma trafić na rynek.
źródło: Radio Gdańsk