Przedstawiciele zawodów medycznych spotkają się dziś z ministrem zdrowia

21 Stycznia 2019, 12:37 pieniądze

Z inicjatywy związków zawodowych odbędzie się dziś spotkanie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. W rozmowach wezmą udział m.in. psycholodzy, diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci, technicy medyczni czy elektroradiolodzy. Dyskusja ma dotyczyć postulatów zawodów pominiętych przy podwyżkach lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Na spotkaniu obecni będą psycholodzy. Przedstawiciele OZZP chcą porozmawiać z ministrem zdrowia m.in. o braku danych dot. liczby psychologów w systemie. Przypomnijmy, iż psycholodzy od dłuższego czasu apelują o oszacowanie zasobów kadrowych psychologów pracujących w publicznej ochronie zdrowia.

Głównym tematem dzisiejszego spotkania mają być jednak płace. Zgromadzeni chcą rozmawiać o wzroście wynagrodzeń oraz możliwości nowelizacji Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.


Swoje postulaty przed spotkaniem zaprezentowali m.in. wspomnieni psycholodzy, którzy oczekują:

- wyszczególnienia w ustawie grupy zawodowej psychologów z podziałem na psychologa, psychologa klinicznego, specjalistę psychologii klinicznej

- podniesienia współczynników dot. wynagradzania dla psychologów, specjalistów 1 i 2 stopnia z zakresu psychologii klinicznej 

- urealnienia oraz uaktualnienia wysokości średniego krajowego wynagrodzenia brutto zapisanego w Ustawie

- zwiększenia liczby etatów dla psychologów w ochronie zdrowia 

- likwidacji skierowań do psychologa  

- urlopu szkoleniowy w liczbie 10 dni

- finansowania szkolenia specjalizacyjnego psychologów przez Ministerstwo Zdrowia 
- Chcemy, aby zostały wdrożone rozwiązania systemowe, a przede wszystkim zależy nam na zwiększeniu dostępu do usług i pomocy psychologicznej dla pacjentów w kryzysie psychicznym, osób starszych, dzieci i młodzieży.

Jak wiemy psycholodzy są grupą zawodową przez wiele lat pomijaną jeżeli chodzi o wzrost wynagrodzeń, co spowodowało masowy odpływ z publicznej ochrony zdrowia do sektora prywatnego. Sytuacja ta między innymi spowodowała zapaść psychiatrii dzieci i młodzieży. Jako Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów obawiamy się, że za chwilę podobna sytuacja będzie dotyczyć psychiatrii osób dorosłych. Uważamy, że psycholodzy zarabiają zbyt mało w stosunku do odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Ponadto są grupą, która ciągle się kształci, większość psychologów w ochronie zdrowia ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii, a wielu z nich ma specjalizacje w psychologii klinicznej.

Ponadto apelowaliśmy do MZ o policzenie kadry psychologów w ochronie zdrowia, aby wiedzieć, ile psychologów faktycznie jest zatrudnionych i z jakimi kwalifikacjami, niestety bez efektu. Mamy nadzieję, że Minister Zdrowia pochyli się nad naszymi postulatami i przynajmniej część z nich zostanie zrealizowana - przekazuje Polityce Zdrowotnej Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP.

Z inicjatywy OZZP przeprowadzone zostało także badanie ankietowe dot. zarobków tej grupy zawodowej. Średnia płaca wykazana na podstawie 1500 wypełnionych kwestionariuszy wyniosła 2900 zł brutto. - To nie są godne zarobki w stosunku do naszego wykształcenia i pracy, którą  na co dzień wykonujemy - komentuje Katarzyna Sarnicka.

Anna Grela

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz