MZ pracuje nad nowelą rozporządzenia o kwalifikacjach pracowników

21 Stycznia 2019, 13:11 RDS

Ministerstwo zdrowia pracuje nad projektem nowelizacji rozporządzenia z 2011 r. ws. kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. 

W poniedziałek podczas posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Źelazko poinformowała, że w ministerstwie przygotowano roboczy dokument, który zawiera propozycje najistotniejszych zmian. W opinii wiceminister, rozporządzenie w obecnym kształcie "nie przystaje do rzeczywistości" i wymaga uaktualnienia, ponieważ powstały nowe zawody medyczne, a inne nie do końca mają zastosowanie w systemie ochrony zdrowia.

Dodała, że konieczność zmiany była widziana przez ministra zdrowia, ale też środowisko akcentowało potrzebę podjęcia prac w tym zakresie.

Jak mówiła, rozporządzenie należy dostosować także do ustaw, które weszły m.in. ustawy o państwowym ratownictwie medycznych czy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dokument ma trafić do konsultacji wewnętrznych w resorcie, a w ciągu miesiąca - do konsultacji zewnętrznych.

Przewodnicząca sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman także podkreślała, że rozporządzenie jest mocno przestarzałe, a obecnie funkcjonuje szereg zawodów nie ujętych w przepisach. Dodała, że jako związek już rok temu zgłosili projekt zmian w rozporządzeniu.  

Zarzuciła ministerstwu, że projekt zmian przygotowało bez uzgodnień ze wszystkimi przedstawicielami strony społecznej. Zgłosiła postulat, aby "pre projekt" trafił do zespołu w ramach konsultacji wewnętrznych jeszcze przed konsultacjami zewnętrznymi. - Oczekujemy materiału, nad którym będziemy mogli punkt po punkcie konkretnie pracować - podkreśliła.

- To rozporządzenie zawierające liczne zmiany, bardzo szczegółowe i bardzo duże. Na kolejnym spotkaniu zespołu po konsultacjach wewnętrznych możemy je przedstawić i przedyskutować - zapowiedziała wiceminister Szczurek-Żelazko.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz