MZ: Wyższa wycenia świadczeń, a w jej ramach podwyżki od 1 marca

22 Stycznia 2019, 10:12 kasa pieniądze

Wyższe wyceny świadczeń oraz zapowiedź nowych regulacji prawnych dla części zawodów medycznych - to przekazane wczoraj przez ministra zdrowia główne obietnice podczas spotkania z przedstawicielami zawodów medycznych. Czy trwające kilka godzin spotkanie uspokoiło zgromadzonych?

- Dostrzegamy ze strony ministerstwa zdrowia wolę zmian i chęć do dyskusji. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, choć nie brakowało oznak zmęczenia i frustracji obecną sytuacją ze strony reprezentantów zawodów medycznych - poinformowała Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP.

Zapewnienia, na ile realne?

- Do 1 marca pozostało niewiele czasu a obietnice są na poziomie uzgodnień, nie zapewnień. Uzasadnione jest zatem to, że martwimy się, na ile wczorajsze dane nam słowo jest realne - tłumaczą obecni na spotkaniu reprezentanci zawodów medycznych.

Wyższa wycena świadczeń

Od 1 marca wzrosnąć mają wyceny świadczeń, w ramach których znaleźć się mają kwoty celowane wprost na pokrycie wynagrodzeń dla zawodów w ochronie zdrowia, których do tej pory nie objęły żadne podwyżki.

- Mamy nadzieję, że w tej grupie znajdą się również psycholodzy zatrudnieni w sektorze - przekazuje Katarzyna Sarnicka dodając, iż ministerstwo zdrowia jest w trakcie rozmów z prezesem NFZ. Jednak to związki zawodowe w ramach swoich zakładów pracy mają negocjować wysokość tych podwyżek.

Jak poinformowało ministerstwo, w resorcie trwają także prace nad ustawą o niektórych zawodach medycznych. Dokument ten miałby uregulować profesje dotąd nieuregulowane.

Nowela rozporządzenia z 2011 r.

Zgromadzeni dyskutowali również o konieczności zmiany rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami z 2011 r. Aktualna forma dokumentu nie odpowiada zawodom w obecnie działającym w systemie. Rozporządzenie ma zostać niejako zaktualizowane a zawody uporządkowane - wynika z informacji przekazanych nam po wczorajszym spotkaniu. MZ pracuje nad nowelą rozporządzenia o kwalifikacjach pracowników

- W perspektywie obiecano nam także dalsze rozmowy, w tym dyskusję na temat nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - poinformowała Katarzyna Sarnicka.

Pieniądze na podwyżki będą zagwarantowane?

- Ministerstwo zdrowia od jakiegoś czasu spotyka się z presją ze strony dyrektorów szpitali dotyczącą podwyżek dla poszczególnych grup zawodowych. Dyrektorzy skarżą się, że to na ich barkach spoczywa realna gwarancja wzrostu wynagrodzeń. W tej sytuacji resort chciałoby tego uniknąć, chcąc właściwie się zabezpieczyć. Dlatego w uzasadnieniu do przekazanych środków planuje wpisać konkretne grupy zawodowe, którym dedykowane będą konkretne stawki - tłumaczy Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

Anna Grela

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

iwon Wtorek, 22 Stycznia 2019, 10:31
a dlaczego dla innych zawodów kasa gwarantowana w wycenie a dla lekarzy na 2 lata dodatek a potem co?? Co na to OZZL i NIL??
Laik Wtorek, 22 Stycznia 2019, 20:56
Lekarze i tak już wystarczająco dużo zarabiają, więc pominięcie lekarzy jak i pielęgniarek jest tutaj jak najbardziej uzasadnione.