- Dostrzegamy ze strony ministerstwa zdrowia wolę zmian i chęć do dyskusji. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, choć nie brakowało oznak zmęczenia i frustracji obecną sytuacją ze strony reprezentantów zawodów medycznych - poinformowała Katarzyna Sarnicka, wiceprzewodnicząca OZZP.
Zapewnienia, na ile realne?
- Do 1 marca pozostało niewiele czasu a obietnice są na poziomie uzgodnień, nie zapewnień. Uzasadnione jest zatem to, że martwimy się, na ile wczorajsze dane nam słowo jest realne - tłumaczą obecni na spotkaniu reprezentanci zawodów medycznych.
Wyższa wycena świadczeń
Od 1 marca wzrosnąć mają wyceny świadczeń, w ramach których znaleźć się mają kwoty celowane wprost na pokrycie wynagrodzeń dla zawodów w ochronie zdrowia, których do tej pory nie objęły żadne podwyżki.
- Mamy nadzieję, że w tej grupie znajdą się również psycholodzy zatrudnieni w sektorze - przekazuje Katarzyna Sarnicka dodając, iż ministerstwo zdrowia jest w trakcie rozmów z prezesem NFZ. Jednak to związki zawodowe w ramach swoich zakładów pracy mają negocjować wysokość tych podwyżek.
Jak poinformowało ministerstwo, w resorcie trwają także prace nad ustawą o niektórych zawodach medycznych. Dokument ten miałby uregulować profesje dotąd nieuregulowane.
Nowela rozporządzenia z 2011 r.
Zgromadzeni dyskutowali również o konieczności zmiany rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami z 2011 r. Aktualna forma dokumentu nie odpowiada zawodom w obecnie działającym w systemie. Rozporządzenie ma zostać niejako zaktualizowane a zawody uporządkowane - wynika z informacji przekazanych nam po wczorajszym spotkaniu. MZ pracuje nad nowelą rozporządzenia o kwalifikacjach pracowników
- W perspektywie obiecano nam także dalsze rozmowy, w tym dyskusję na temat nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - poinformowała Katarzyna Sarnicka.
Pieniądze na podwyżki będą zagwarantowane?
- Ministerstwo zdrowia od jakiegoś czasu spotyka się z presją ze strony dyrektorów szpitali dotyczącą podwyżek dla poszczególnych grup zawodowych. Dyrektorzy skarżą się, że to na ich barkach spoczywa realna gwarancja wzrostu wynagrodzeń. W tej sytuacji resort chciałoby tego uniknąć, chcąc właściwie się zabezpieczyć. Dlatego w uzasadnieniu do przekazanych środków planuje wpisać konkretne grupy zawodowe, którym dedykowane będą konkretne stawki - tłumaczy Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.
Anna Grela
Polecamy także:
- OZZL złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Podwyżki dla...
- Społeczność akademicka popiera WOŚP
- Wtorek w pigułce: podkomisja nadzwyczajna o ABM, senat m.in o...
- GUS: Wydatki na zdrowie w gospodarstwach emerytów to 8,7 proc.
- Strona społeczna zespołu ds. zdrowia RDS: nie - dla finansowania ABM...
- MZ pracuje nad nowelą rozporządzenia o kwalifikacjach pracowników
- Pracownicy regionalnych ośrodków psychiatrii sądowej dostaną...
- Przedstawiciele zawodów medycznych spotkają się dziś z ministrem...
- Nowela Prawa Farmaceutycznego na ostatniej, rządowej prostej?