Z.Król o fizjoterapii: cel zmian to dostosowanie do faktycznych potrzeb pacjentów

23 Stycznia 2019, 11:11 fizjoterapeuta rehabilitacja masażysta

Zmiany w systemie fizjoterapii mają poprawić system tak, aby fizjoterapeuci mieli możliwość zaoferowania pacjentowi takich świadczeń, które są mu faktycznie potrzebne -  podkreślił wiceminister zdrowia Zbigniew Król w środę podczas konferencji Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Jak mówił, najważniejszy w systemie jest pacjent, czyli osoba chora, często przewlekle, której jakość życia bez rehabilitacji znacznie spada.

Zwrócił uwagę, że zmiany muszą nadążać za zmianami demograficznymi. - Coraz więcej będzie potrzeb ukierunkowanych na działania opiekuńcze oraz fizjoterapeutyczne, rehabilitacyjne, aby jakość życia seniorów i nas samych była coraz większa. Te zmiany, które planujemy mają nas do tego przygotować - wskazał.

- Cel zmian, które wprowadzamy w systemie jest jeden, wyeliminowanie sytuacji, którą obserwowaliśmy kilkanaście lat. Gdy pacjent wreszcie po oczekiwaniu trafia do świadczeniodawcy,  to, co ma zapisane na skierowaniu nie jest adekwatne do jego potrzeb lub nie ma nic wpisanego, a system wymaga 10 interwencji.  Chcemy to zmienić, poprawiać ten system tak, aby fizjoterapeuci korzystając z ustawy o zawodzie mieli możliwość zaprzestania określonej działalności, modyfikacji skierowania i zaoferowania pacjentowi takich usług, które są mu faktycznie potrzebne – mówił Z. Król.

- W tej dużej zmianie mamy ukierunkowanie na pacjenta, ale takie adekwatne do potrzeb - podkreślił.

Jak mówił, rehabilitacja musi mieć określony cel, a obecnie np. w uzdrowiskach niezależnie od efektu pacjent ma prawo dzień po powrocie zgłosić się z kolejnym wnioskiem przez nikogo nie weryfikowany. - Chcemy wypromować ideę, że ta rehabilitacja ma swój efekt, który potrafimy badać. (…) Chcemy więcej logiki wprowadzić w ten dział - dodał.

Pilotaż podstawowej opieki fizjoterapeutycznej

Wiceminister poinformował, ze kolejnym element, który resort chce wprowadzić, to pilotaż podstawowej opieki fizjoterapeutycznej. - Da to możliwość funkcjonowania fizjoterapii tam, gdzie jest najwięcej potrzeb, czyli też w POZ. Wyjaśnił, że chodzi o „filtr” w postaci porady rehabilitacyjnej, który pomoże wyeliminować patologie systemu.

- Musimy do końca doprowadzić strategię, którą budujemy od kilku lat. Według resortu, to jedyny kierunek, aby podążać za potrzebami pacjenta i postawić fizjoterapię i rehabilitację na nogi - zakończył.

Jakie zmiany od 1 stycznia br.?

Mec. Katatrzyna Blicharczyk – Ożga, radca prawny w biurze KIF przypomniała, że od 1 stycznia br. obowiązuje rozporządzenie, które dostosowuje przepisy do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i daje  faktyczną samodzielność tego zawodu.

- Zmiany dotyczą treści skierowania,  które już nie zawiera zleconych zabiegów i opisu dysfunkcji. Lekarz na skierowaniu wskazuje rozpoznanie, a postępowanie i zaplanowanie rehabilitacji pozostaje kompetencją fizjoterapeuty – wyjaśniła. Dodała, że wyjątkiem jest skierowanie wystawione przez lekarza rehabilitacji, gdzie fizjoterapeuta może dokonać zmiany po konsultacji z lekarzem rehabilitacji i odnotowaniu tego w dokumentacji.

Rozporządzenie wprowadziło też wizytę fizjoterapeutyczną, która zawiera zaplanowanie postępowania, ocenę i opis stanu przez rozpoczęciem rehabilitacji, końcową ocenę i opis stanu, udzielnie zaleceń co do dalszego postępowania. -Planowaniu postępowania jest więc w zakresie kompetencji fizjoterapeuty – dodała mecenas.

- Te zmiany zapewniają samodzielność zawodową fizjoterapeuty, uwzględniają kwalifikacje zawodowe i umiejętności nabyte w toku kształcenia, dostosowanie terapii do aktualnych potrzeb pacjenta - wskazała.

Wreszcie zawód samodzielny

Wiceprezes KIF Tomasz Niewiadomski ocenił, że fizjoterapia do 31 grudnia 2018 to pacjent oczekujący w kilku kolejkach: do lekarza specjalisty, lekarza POZ, fizjoterapii, oddzielnie na różne zabiegi, rehabilitacja pasywna ze strony pacjenta. - Lekarz planował terapię w dniu wizyty, co często nie miało odzwierciedlenia w dniu, gdy wreszcie pacjent trafiał do fizjoterapeuty, brakowało informacji zwrotnej, często brakowało realizacji skierowania w całości - wskazał.

- Pomimo, że ustawa o zawodzie mówiła, że to zawód samodzielny, to byliśmy niesamodzielni, a terapie były nieadekwatne do potrzeb pacjenta – dodał.

- W obecnym systemie fizjoterapia będzie aktualna do potrzeb, pacjent będzie miał większe poczucie odpowiedzialności za swój stan zdrowia. Pacjent zapisywany będzie do fizjoterapeuty, a nie do urządzenia. Fizjoterapeuta ma więcej obowiązków, musi zaplanować a potem ocenić terapię – mówił T. Niewiadomski.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

19 komentarzy

Mgr Czwartek, 24 Stycznia 2019, 22:44
Najpierw niech fizjoterapeuta zarobi choć tyle co pielęgniarka,potem stawiać wymagania,bo trzeba najpierw papiery a potem mało czasu dla pacjenta... Zero motywacji do pracy!
Basia Czwartek, 24 Stycznia 2019, 19:13
Super n areszcie po46 latach pracy jako fizjoterapeutka mogę zaplanować postępowanie fizjoterapeutyczne które przyniesie okreelone rezultaty pacjentowi wiedza fizjotwrapeut9q specjalist9w jest oparta o wiedz3 praktycznä
Marek T Czwartek, 24 Stycznia 2019, 19:10
Boże !!! patrzysz i nie grzmisz !!!Byłem tam wczoraj na spotkaniu---uwierzcie nikomu nie chodzi o dobro pacjenta, chodzi o cytuję "większą samodzielność fizjoterapeuty" i w przyszłości o przystąpienie do kontraktowania tych "jeszcze bardziej samodzielnych"i wydarcie kasy z NFZ !!!!! Smutne
Fizjoterapeuta Czwartek, 24 Stycznia 2019, 18:21
Długo trzeba będzie jeszcze poczekać aż fizjoterapia stanie się aktualna do potrzeb pacjenta u mnie moze to wchodzić w życie w 202 r ponieważ ten rok już mam zapełniony pacjentami a co gorsze w naszym NFZ nic w temacie nie wiedzą a mamy koniec stycznia. Masakra jakaś.
Jaro Czwartek, 24 Stycznia 2019, 17:48
Nie rozumiem dlaczego,będziemy wykonywać więcej pracy za najniższe zarobki,lekarze będą zarabiać a robotę będę robić fizjo. A co do badania Panie Kik to niech Pan nie przesadza,że wy lekarze(Nie wszyscy oczywiscie) takie świetne i skomplikowane badania wykonujecie zlecając rehabilitację, bo większość pacjentów z bólem Ls ma rozpoznaną rwę kluczową
Joe Black Czwartek, 24 Stycznia 2019, 12:08
A TERAZ TO BEDZIE niezdiagnozowany pacjent leczyny przez fizjoterapeute na oko !!!
KJa Czwartek, 24 Stycznia 2019, 11:30
Fatalna zmiana dla pacjenta. To jest wymierzone przeciwko lekarzom. Fizjoterapelci nie sa przygotowani do tego
Kik Czwartek, 24 Stycznia 2019, 9:35
He, he. Wczoraj byli u mnie przerażeni fizjoterapeuci, którzy wcale nie mają czasu na badanie pacjenta i ... niektórzy chyba wcale tego nie umieją, bo pytali się jak ja badam(jestem lekarzem). Poza nielicznymi z ukończonymi specjalistycznymi kursami, raczej zapomnieli jak się to robi. Masa z nich chce robić to, co robili(sami się przyznali), podłączyć do urządzenia i poćwiczyć pacjenta metodami wyuczonymi 10-20lat temu.
goodteam Piątek, 25 Stycznia 2019, 10:07
Przerażona masa zapomniała... Hahaha. A w jakiej dziedzinie medycyny Pan lekarz się obraca? Czy jest Pan lekarzem zbierającym staż kliniczny czy już tylko staż w poradni, a może dopiero rozpędzamy się w zawodzie...? Owszem wiele uznanych na świecie metod terapeutycznych to również metody jeszcze starsze niż 20lat, ale tak samo metody jakimi pracują lekarze też nie są to tylko i wyłącznie najnowsze osiągnięcia nauki. W obydwu przypadkach wszystko ma swój pierwotny wzór, według którego coś się tworzy, modyfikuje i udoskonala. Czyżby obawa, że mogą znaleźć się w pobliżu konkurencyjni coraz bardziej "nie lekarze"?
J Czwartek, 24 Stycznia 2019, 16:50
Głupoty Pan pisze, badanie lekarskie to nie to samo co badanie fizjoterapeutyczne, taki z Pana lekarz jak ze mnie księżniczka...
Nie jestem robotem Czwartek, 24 Stycznia 2019, 16:09
Hm ciekawe jakie studia kończyli...A może raczej gdzie. A przede wszystkim pani (doktor) nie mięzy się wszystkich jedną miarką
Pik Czwartek, 24 Stycznia 2019, 15:12
He he. Wczoraj byli u mnie zadowoleni lekarze bo w końcu nie muszą udawać że coś wiedzą. Tym bardziej , że jak zawsze pracy niewiele a pieniążki są.Jasne.Fachowcy z ogromem wiedzy tyle że każdy pacjent spotkał się z tą wyjątkową kulturą, wiedzą i chęcią pomocy. He, he
Fizjoterapeuta Czwartek, 24 Stycznia 2019, 14:50
Tak, Wy lekarze macie ogrom czasu na badanie pacjenta (żeby wiedzieć, jak to zrobić, to już oddzielny temat). Na szczęście to pacjent weryfikuje kompetencje fizjoterapeuty i lekarza, decydując do kogo się udać w razie problemu. Absolutnie nie obstawiam, że wszyscy fizjoterapeuci są kompetentni, ale tych rzetelnych lekarze po prostu się boją, także specjaliści ...
Łukasz Czwartek, 24 Stycznia 2019, 14:44
To są efekty kształcenia, gdzie nie uczy się fizjoterapeutów samodzielnego myślenia i pracy, a wykonywania poleceń lekarzy, którzy niestety jak wyżej wymienieni fizjo, nie mają pojęcia o leczeniu fizjoterapeutycznym, a prowadzili takich pacjenów. Niestety medycyna w Polsce dopiero wchodzi w etap, gdzie pewne grupy medyczne nie wywyższają się, a uznają równość zawodową i współpracują, a nie krytykują. Oby szło to wszystko w tą stronę, a skorzystają na tym wszyscy. Pozdrawiam
Resoviensis Czwartek, 24 Stycznia 2019, 11:45
Smoki i czarodzieje też byli w tej bajce?
Rafi Czwartek, 24 Stycznia 2019, 11:01
Jestem fizjoterapeutą i znam lekarzy, którzy leczą na podstawie przepisywania recept ( analogia do wystraszonych fizjoterapeutów). Kierujmy się przede wszystkim dobrem pacjenta z wykorzystaniem własnych umiejętności.
Lucyna G-B Czwartek, 24 Stycznia 2019, 9:15
Jeśli za tą zmianą nie podąży wzrost cen za zabiegi to nadal fizjoterapeuci będą zlecać niepotrzebne zabiegi żeby uzyskać kwotę adekwatną do wykonanej terapii.
Kamil Środa, 23 Stycznia 2019, 20:52
Obowiązków więcej a pieniądze najniższe jakie się da
M. Czwartek, 24 Stycznia 2019, 17:49
Pani w sklepie zarabia więcej od nas:/