Nowe zasady w fizjoterapii wymagają wypracowania standardów i wytycznych

24 Stycznia 2019, 15:05 fizjoterapeuta masażysta rehabilitacja

Nowe zasady fizjoterapii wymagają wypracowania standardów postępowania i wytycznych m.in. dotyczących informacji zwrotnej o skutkach terapii – wskazywali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Niezbędna jest także właściwa organizacja pracy w poradniach rehabilitacyjnych.

Od 1 stycznia 2019 r. to fizjoterapeuta decyduje jaka terapia jest potrzebna pacjentowi na podstawie ogólnego skierowania od lekarza ubezpieczenia zawierającego rozpoznanie.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król podkreślał, że rozporządzenie z 13 grudnia 2018 r. jest elementem zmian i ważnym krokiem wskazującym ich kierunek oraz potwierdzającym go. - Zmian się obawiamy, ale wszyscy ich pożądamy - mówił. Według niego, reforma jest ogromna i wymaga wprowadzania zmian po kawałeczku. - Intencja jest taka, aby dawka zabiegów kończyła się poprawą stanu pacjenta - podkreślił.

Dodał, że resort planuje wyznaczenie konstrukcji pakietu gwarantowanych świadczeń w zakresie rehabilitacji czy opracowanie profili interwencji.

Zarządzenie NFZ w trakcie konsultacji

Jak poinformował, obecnie w procesie konsultacji jest zarządzenie NFZ dot. fizjoterapii. Jak mówił, tam można szczegółowo określić, co oznacza informacja zwrotna dla lekarza oraz doprecyzować, co oznacza, że wizyta fizjoterapeutyczna jest zalecana.

Podkreślał, że informacje o nowych rozwiązaniach będą przekazywane podczas spotkań, jakie planowane są ze świadczeniodawcami w całej Polsce, organizowanych wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów.

Bożena Stępniak z centrali NFZ wyjaśniła, że w przygotowywanym zarządzeniu będzie m.in. zalecenie odbycia początkowej i końcowej wizyty fizjoterapeutycznej, ale nie będzie to obowiązek.

Podkreślała, że obowiązujące od 1 stycznia rozporządzenie przynosi korzyści dla pacjentów ponieważ pacjent będzie zaopiekowany adekwatnie do aktualnych potrzeb zwłaszcza, gdy zmienią się one od momentu wystawienia skierowania. To fizjoterapeuta podczas wizyty diagnostycznej określi te potrzeby i zdecyduje o formie terapii. - To fizjoterapeuta zdecyduje, czy potrzebne są 2-3 zabiegi czy dłuższa seria i typowa terapia - dodała.  

Prof. Piotr Majcher, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji ocenił, że chcemy dostosować prawne zagadnienia do kolejek, a powinniśmy eliminować kolejki. - To nie jest fizjologiczne, że pacjent czeka pół roku na świadczenia, pacjent po urazie, po zabiegu - podkreślił. Według niego,  lekarz wypisując skierowanie powinien mieć możliwość wpisania oprócz rozpoznania, także celu rehabilitacji. - To jest mała rzecz, która powinna być tam wpisana - mówił.

To milowy krok

Z kolei Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie podkreśliła, że wprowadzone rozporządzenie to milowy krok w rozwiązywaniu problemów zarządczych, a także problemów obywatelskich, bo każdy z nas będzie pacjentem. Według niej niezbędne jest krzyżowanie kompetencji różnych zawodów medycznych i odpowiedzialność, która za tym idzie. - Do tej pory fizjoterapeuci mieli łatwo, ponieważ wykonywali zabiegi zlecone przez lekarza, a teraz muszą wziąć odpowiedzialność za swoje czyny - dodała.

Dr Magdalena Władysiuk, Prezes Stowarzyszenia CEESTAHC, wskazywała, że po raz pierwszy pojawia się element oceny efektywności, czyli wizyta fizjoterapeutyczna po zakończonej terapii, tylko brakuje konkretnych wytycznych: kto i jak to oceni, i zmierzy w systemie. - Za rozporządzeniem powinny pójść jakieś standardy postępowania i wytyczne, np. kiedy pacjent ma trafić z powrotem od fizjoterapeuty do lekarza. - Mamy duże niedostatki zasobów i organizacji, więc mamy dużo do wypracowania - wskazała.

Według niej, pozostaje też kwestia wypracowania standardów jak powinna wyglądać informacja zwrotna od fizjoterapeuty do lekarza, ale także jak powinien zareagować lekarz POZ na te wyniki i na jakim etapie powinien włączyć lekarza rehabilitacji.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz