A. Jacyna o sztucznej inteligencji i niedoinwestowaniu ochrony zdrowia

24 Stycznia 2019, 11:25 e-zdrowie

- Jeżeli nie mamy odpowiedniego poziomu kadr i finansów w systemie ochrony zdrowia, to szukamy innych rozwiązań, i tu może znacząco pomóc sztuczna inteligencja oraz praca na danych – ocenia prezes NFZ Andrzej Jacyna.

 – NFZ jest na nowym etapie, budujemy zespół analityczny. Mamy świadomość, że jak duży ten zespół nie będzie, nie obrobi tych danych bez odpowiednich narzędzi, których nam brakuje – mówił A. Jacyna w czwartek na konferencji zorganizowanej przez Bank Światowy we współpracy z NFZ pod hasłem:  Big Data & sztuczna inteligencja w opiece zdrowotnej.

- Nasi decydenci próbują w Polsce wprowadzić doświadczenie, według mnie skazane na klęskę, że to się wszystko da ogarnąć za małe pieniądze – mówił i dodał, że NFZ ma bardzo niskie koszty administracji. - Może sztuczna inteligencja i wydawanie pieniędzy na różne narzędzia obsługujące system będą dla decydentów bardziej przekonujące niż inwestowanie w administrację - pytał.

Prezes NFZ wskazywał, że za 5 lat będziemy mieli wiele problemów związanych z dość nietypowym podziałem naszej populacji jeżeli chodzi o roczniki, ponieważ znaczną część pacjentów stanowić będą osoby urodzone w wyżu powojennym, w latach 1945-55. Jak przekonywał, także te osoby będą zainteresowane nowymi technologiami, ponieważ obecnie każdy posiada już smartfona. - My dopiero zaczynamy wdrażać nowe technologie i mamy już dwie aplikacje, ale chcielibyśmy rozszerzać tą działalność - podkreślił.

Mamy przyspieszenie w budowie systemu dokumentacji elektronicznej

- Nadal jesteśmy na etapie budowania dokumentacji elektronicznej. Nastąpiło przyspieszenie. Wprowadziliśmy e-zwolnienie i wdrażamy e-receptę i e-skierowanie. Lekarz będzie mógł być wspomagany przez analizę wszystkich danych dotyczących danego pacjenta. Obecnie lekarz opiera się na tym, co powie mu pacjent, ale nie wie np. jakie leki przepisał inny lekarz, a sztuczna inteligencja może wspomagać lekarza w jego pracy i wskazywać zagrożenia związane z lekami wypisanymi przez innego lekarza – mówił prezes Funduszu.

Jak dodał, pole do działań dla SI widzi także w sferze kontroli prowadzonych przez płatnika.  – Statystyczna ocena pewnych zjawisk może pomóc w działaniach celowanych. Takich mechanizmów dziś nam brakuje. SI ograniczy konieczność stosowania metod tradycyjnych. Wiele z tych rzeczy będziemy wprowadzać już teraz, w tym roku, w kolejnym - zapowiedział.

Niskie finansowanie, kryzys kadr medycznych

- Mamy wiele problemów, politycy nie lubią ochrony zdrowia i próbują zmusić nas do realizacji zadań na znacznie niższym poziomie kosztów niż w innych krajach w Europie – mówił A. Jacyna.

- Mamy też kryzys kadr medycznych. W systemie pracuje 20 proc. osób z uprawnieniami emerytalnymi i gdyby nie oni, to system przestałby działać - dodał.

- Jeżeli nie mamy odpowiedniego poziomu kadr i finansów to szukamy innych rozwiązań i tu może znacząco pomóc sztuczna inteligencja i praca na dużych danych - stwierdził.

- Przełamaliśmy pewien trudny okres niepowodzeń we wprowadzaniu systemów informatycznych w polski system ochrony zdrowia. Robimy postępy, których przez wiele lat nie było. Z powodzeniem wprowadziliśmy e-zwolnienia, i  jesteśmy na etapie wprowadzania e-recepty i e-skierowań – podkreślał prezes NFZ.

Jak dodał, opór jest duży, ale optymistyczne jest to, że w Polakach jest nutka odkrywców i  z wieloma zadaniami sobie poradzimy.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Obywatel RP Środa, 13 Lutego 2019, 20:21
E-recepty, e-zwolnienia oraz e-skierowania to metody stosowane na Zachodzie od kilkunastu lat! Ni jak mają się do SI.
A co do sztucznej inteligencji to problem w tym, że trzeba mieć własną wrodzoną inteligencję i nabytą wiedzę, by budować takie systemy SI. Nie widzę potencjału wśród pracowników NFZ, by mogli to zrobić. A do tego skłonność do fałszowania danych i naginania faktów Prezesa dobrze są znane. Potrzebne są niezależne ośrodki zajmujące się takimi analizami, by mogły wydać niezależną i profesjonalną opinię i wyniki.