J. Cieszyński: Chcemy zbudować fundament danych dla rozwiązań AI

24 Stycznia 2019, 15:52 e-zdrowie informatyzacja

Chcemy zbudować fundament danych, na którym będą mogły powstawać rozwiązania AI (sztuczna inteligencja (…) Kluczowe zadanie to budowa wiarygodnego, szerokiego i wspólnego dla wszystkich podmiotów fundamentu informacyjnego  – wskazywał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Lepsze zrozumienie tego czym dysponujemy w zakresie danych to jest wielkie wyzwanie. Nie sposób zarządzać dużym sektorem, takim jak sektor ochrony zdrowia, bez zrozumienia jakie mechanizmy w nim zachodzą - stwierdził podczas czwartkowej konferencji zorganizowanej przez Bank Światowy we współpracy z NFZ pod hasłem:  Big Data & sztuczna inteligencja w opiece zdrowotnej.

Jak podkreślił, kluczowe zadanie ministerstwa zdrowia, to budowa wiarygodnego, szerokiego i wspólnego dla wszystkich podmiotów fundamentu informacyjnego.

- Nie mamy ambicji aby robić AI (sztuczną inteligencję) w ministerstwie, ale żeby dać naukowcom, biznesowi fundament, na którym AI można zbudować. To są instytucje, które w mojej ocenie są do tego predysponowane, które mają znacznie większą zwinność, mogą angażować znacznie łatwiej znacznie większe zasoby z zewnątrz, które są potrzebne, żeby takie prace prowadzić - dodał.

- Obecnie powołujemy Agencję Badań Medycznych, która będzie miała prawne, finansowe i organizacyjne podstawy do tego, aby wykorzystać całe to spektrum informacji, które my zamierzamy stopniowo budować - mówił.

Efekt wprowadzenia e-recepty

- A co już nam się udało?  Największy zasób danych ma obecnie NFZ, ale w ramach e-usług, które udostępniamy obywatelom, już teraz mamy  np. znacznie szerszy zakres informacji dotyczący recept. Do tej pory NFZ miał informacje tylko o receptach refundowanych, a od 1 stycznia każda recepta, która jest realizowana w Polsce generuje elektroniczny dokument realizacji recepty, który jest online zapisywany w naszym systemie. To są zasoby danych, które można analizować, ale które można udostępniać już teraz pacjentom, a docelowo także lekarzom, aby mogli zobaczyć, czy pacjent wykupił leki, na które otrzymał receptę – podkreślał wiceminister.

- Każdego dnia mamy ponad 2 miliony operacji, około jednego miliona osób dziennie w Polsce realizuje recepty. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że jest to największa usługa, którą administracja publiczna obecnie oferuje Polakom – mówił J. Cieszyński dodając, że każdy obywatel może mieć dostęp do informacji o realizacji własnych recept za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl.

Jak poinformował, postawił sobie za cel, aby funkcjonowało 10 mln elektronicznych kont pacjenta w tym roku.

Co dalej?

Jak mówił, resort pracuje też nad wdrożeniem e-skierowań. - To jest ok. 100 mln zdarzeń w skali roku, informujących nas o tym jak w systemie pewne przepływy wyglądają. Możemy wtedy realnie mierzyć czasy, możemy później zastanawiać się nad tym, jak te czasy wpływają na skuteczność leczenia - zaznaczył.

Kolejna zmiana, która jest wdrażana to wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej i ewidencja zdarzeń medycznych. – Chcielibyśmy, aby wszystkie zdarzenia medyczne, włącznie z tymi, które mają miejsce poza sektorem finansowanym z NFZ, były tam ewidencjonowane, aby była kompletna informacja o wszystkim, co dzieje się w tym systemie, z czym pacjent ma styczność. Wtedy będziemy mogli zacząć budować realnie te modele, nie obawiając się tego, czy dane z NFZ stanowią wiarygodne źródło – zapowiedział wiceminister.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz