Niemcy: minister zdrowia chce zakazać lekarzom pracy za granicą

25 Stycznia 2019, 11:45 lekarz

Zdaniem niemieckiego ministra zdrowia, Jensa Spahna, receptą na rozwiązanie kryzysu kadrowego w ochronie zdrowia mogłoby być wprowadzenie przepisów ograniczających możliwości pracy poza granicami kraju dla personelu medycznego.

Minister zdrowia Jens Spahn chce powstrzymać emigrację niemieckich lekarzy i pielęgniarek do Szwajcarii i innych krajów dzięki nowym przepisom UE. Stwierdził, że "tych specjalistów brakuje w Niemczech, a Polscy lekarze pracują w Niemczech, ale przez to brakuje ich w Polsce".

Według Spahna rozwiązaniem byłaby zmiana przepisu dotycząca pracy poza granicami dla pracowników medycznych. Uważa on, że powinny powstać odgórne regulacje dla całej Unii Europejskiej. Stwierdził, że podobne rozwiązania wprowadziła WHO i mogłaby by być w tej kwestii wzorem do naśladowania.

Szwajcaria głównym celem emigracji niemieckich medyków

Od lat Szwajcaria jest zdecydowanie najpopularniejszym krajem emigracyjnym dla niemieckich lekarzy. Według Niemieckiego Towarzystwa Medycznego w roku 2017 wyemigrowało blisko 2000 niemieckich lekarzy, z czego aż 59,3 procent do Szwajcarii. Na drugim miejscu znalazły się Austria i USA. Z kolei prawie 18 proc wszystkich lekarzy pracujących na terenie Szwajcarii posiadało 2 2017 niemieckie paszporty. Bez personelu z Niemiec zapewnienie opieki zdrowotnej mieszkańcom Szwajcarii byłoby w chwili obecnej niezwykle trudne.

Źródło: welt.de

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Rudi Środa, 30 Stycznia 2019, 13:17
W ogóle to należy wprowadzić zasadę,ze niemieccy przedsiębiorcy zamiast wprowadzać gastarbeiterow, zakładają produkcję np. W Polsce czy Rumunii.
Helmut z nad Wisły Sobota, 26 Stycznia 2019, 9:52
Deutschland RAUS aus Europa! Taka regulacja zaprzecza założeniom Unii Europejskiej. Bo jak personel medyczny, to dlaczego nie wszyscy? Inaczej nie będzie to sprawiedliwe. A skoro wszyscy, to od razu zlikwidujmy Schengen i wspólny rynek - ta Unia tylko szkodzi jak wyjeżdżają gdzie indziej. A może by tak po prostu lepiej płacić na miejscu? Już sieczka socjalistyczna kiełkuje w mózgach polityków nie tylko w Polsce. Po takiej wypowiedzi ten pan powinien poddać się do dymisji. Albo - Deutchexit.