Planuję długie życie - nowa kampania ministerstwa zdrowia

25 Stycznia 2019, 14:28 ministerstwo

Planuję długie życie - to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjno-promocyjnej ministerstwa. Jej cel to poprawa stanu wiedzy społeczeństwa na temat postaw prozdrowotnych, przeciwdziałania i zapobiegania zachorowaniu na nowotwory, a także zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne pod kątem nowotworowym. 4 lutego ruszy emisja spotów telewizyjnych. Działania zaplanowano także w radiu, prasie oraz internecie.

Ministerstwo wyprodukowało siedem 30 sekundowych spotów telewizyjnych promujących profilaktykę nowotworową ogólnie ale też raka piersi i szyjki macicy, jelita grubego, czerniaka, raka płuca, a także promujący zdrowy tryb życia, czyli dietę i aktywność fizyczną.

Działania w telewizji rozpoczęły się od zamieszczenia merytorycznych wątków w programach śniadaniowych oraz audycjach o profilu zdrowotnym. Teraz przyszedł czas na emisję spotów.

W ramach kampanii dodatkowo zaprojektowano ulotki, plakaty i billboardy oraz stronę www.planujedlugiezycie.pl

Przygotowano także spoty radiowe, a ponadto planowane są audycje eksperckie i programy specjalistyczne. 

Kolejne narzędzie to prasa i artykuły w dziennikach i tygodnikach o zasięgu ogólnopolskim, tygodnikach lokalnych, czasopismach kierowanych do lekarzy, zwłaszcza lekarzy POZ, depesze agencyjne nt. profilaktyki nowotworowej dla innych redakcji.

W 2019 r. resort planuje ponadto powtórzyć konkursy prowadzenie działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej i postaw prozdrowotnych skierowane m.in. do dziec i młodzieży, kobiet w wieku 25-59 lat, mężczyzn w wieku 35-60 lat, liderów opinii nt. zdrowia. Te działania będą realizowane w ramach zadania promocja zdrowia i profilaktyka nowotworowa w ramach programu wieloletniego na lata 2016-2024 priorytetu I Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. 

MZ przypomina, że w lipcu 2018 r. rozpoczął się program PracoDawca Zdrowia, w ramach którego pracodawcy, którzy podejmują działania promujące zdrowie i dbają o zdrowie swoich pracowników mogą otrzymać specjalne certyfikaty.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

46 komentarzy

potencjalny pacjent Poniedziałek, 03 Lutego 2020, 13:29
Witam. straciłam godzinę na szukaniu w internecIe . Nie ma żadnych akcji żeby bezplatnie zrobić jakiekolwiek badania. Marzy mi się badanie znamion...Wymyślają piękne slogany , ktoś bierze za to kasę , i nic..
Pacjent wkurzony Wtorek, 24 Grudnia 2019, 22:57
Bzdury bzdury i marketing. Nikt w tym kraju nie dba o pacjenta. Liczą się tylko procedury i sprzedaż leków. I ta kretyńska reklama w TV. Czy ktoś ze szczytów władzy wie co się dzieje na dole. W SORach przychodniach i szpitalach.
Joanna Poniedziałek, 23 Grudnia 2019, 21:08
Jestem świadoma zagrożeń zdrowia, ćwiczę 4 razy w tygodniu, nie palę, nie piję, odżywia się zdrowo a do lekarza specjalisty dostać się nie mogę. Po co mi ta kampania? Za głupka mnie mają?
Krzysztof z Chełma Niedziela, 22 Grudnia 2019, 19:32
Podpisuję się pod wpisem poprzedniczki "czy ktoś z ministerstwa to czyta?" Czy ludzie jak dopchają się do władzy to już zapominają jak żyje się w Polsce?
Krzysztof z Chełma Niedziela, 22 Grudnia 2019, 19:29
A dlaczego nie informuje się gdzie i kiedy można zrobić badania. Wydaje się pieniądze na informowanie ludzi o tym co już wiedzą. Tylko co płacimy wysokie składki na NFZ i mamy się badać Prywatnie? Większości ludzi na to nie stać.
Krzysztof Niedziela, 22 Grudnia 2019, 19:21
A dlaczego nie mówi się gdzie i kiedy można zrobić takie badania. Wszyscy płacą wysokie składki na NFZ, teraz z naszych podatków wydaje się pieniądze na taką kampanię, a jak chcą zrobić badanie to muszą zrobić to prywatnie. Powinno się informować gdzie można zrobić badania, bo to że trzeba większość Polaków wie. Mam nadzieję że ktoś pokaże te komentaże w ministerstwie bo wydaje mi się że ludzie jak dopchają się do władzy to zapominają jak się żyje w Polsce.
Iza Wtorek, 17 Grudnia 2019, 21:20
Czy tu można planować takie sprawy ? Mój syn miał uraz kolana , czeka na wizytę u ORTOPEDY - UWAGA W CZERWCU 2020 ( piszę to dnia 17.12.2019) I jak tu planować DŁUGIE ŻYCIE, no chyba że muszę zaplanować kupno wózka .
Robert Wtorek, 17 Grudnia 2019, 21:13
Ja też planuję długie życie ale chyba mi się nie uda. WIZYTA U UROLOGA ZA 6 MIESIĘCY A PROBLEMY CORAZ WIĘKSZE I WIĘKSZY BÓL !!!
Robert Wtorek, 17 Grudnia 2019, 21:09
Ja też planuję długie życie ale chyba mi się nie uda !!! Nie mam takiego szczęścia jak Ci ludzie z kampanii. WIZYTA U UROLOGA ZA 6 - POWTÓRZĘ 6 MIESIĘCY A PROBLEMY CORAZ WIĘKSZE I WIĘKSZY BÓL !!!
Beata Poniedziałek, 16 Grudnia 2019, 21:45
A może tak zacząć od podstaw i punktowac zagrożenia takie jak żywność, kosmetyki itp. Co przeklada sie na chociażby na zmniejszenie śladu węglowego w powietrzu, TEMAT RZEKA
Budziwoj Piątek, 13 Grudnia 2019, 6:32
Ministerstwo "produkuje" stosy papierów,które niby mają pomagać w leczeniu.Efekt żaden !!!!!!!!!!! Przykład "Zielona karta" Zero pomocy w leczniu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ka Środa, 11 Grudnia 2019, 19:18
Planuje długie życie śmieszne, weźcie się nie osmieszajcie. Płaci się składki zdrowotne co miesiąc, a jak się chce zrobić jakie kolwiek badanie to czekaj miesiącami, albo prywatnie to dostaniesz się odrazu to na jaki ch.... płacę te składki. Szybciej człowieka wywioza czarna limuzyna niż dostanie się na jakieś badanie,. I się ośmieszaja ta raklama,chyba że to taki chwyt marketingowy bo lekarze za mało zarabiaja.... Ale cóż to Polska...
Farol Środa, 11 Grudnia 2019, 10:21
Kłamstwo, kłamstwo popędzane kłamstwem. Mammografie trzeba robić ponieważ mammobusy muszą się zwrócić. Badaj się aby można było cię leczyć (nie wyleczyć) i żeby zabrać ci ostatnie pieniądze. Może zamiast tych bzdur, ktoś z tych tzw "decydentów" zacznie się przyglądać tej syfiastej żywności i wszechobecnej reklamie koncernów tabletkowych...Haniebne i niegodziwe...
Ann Piątek, 06 Grudnia 2019, 16:00
Ja chciałam skierowanie na rtg płuc, gdyż mam kontakt z osobami chorymi i dawno nie miałam robione, to Pani doktor powiedziała, że nie ma czegoś takiego jak skierowanie profilaktyczne musi być jakaś podstawa, jakiś powód. To tu trąbią na lewo i prawo o profilaktyce, żeby się badać, a jak człowiek chce się zbadać to słyszy, że nie można.
Krystyna Niedziela, 01 Grudnia 2019, 12:53
Myślałam, że dowiem się z tej witryny, jak dostać się szybko do lekarza specjalisty lub jakie badania należy wykonać w jakim wieku, a zobaczyłam tylko puste słowa i autoreklamę.
Marcin Niedziela, 01 Grudnia 2019, 8:54
Chcesz zaplanować długie życie? Idź do bankomatu po pieniądze i marsz na prywatne wizyty. Takie polskie realia
Katarzyna Piątek, 29 Listopada 2019, 9:18
Tak się zastanawiam po przeczytaniu tych komentarzy, czy ktoś to czyta i wyciąga wnioski. Czy nadal się wszystkich oszukuje.
Katarzyna Piątek, 29 Listopada 2019, 9:10
Ja też chcę planować długie życie. Ale cóż z tego. Gdy poszłam do lekarza ponieważ od dłuższego czasu bardzo swędziała mnie jedna ręką prawie nie do wytrzymania i poprosiłam o skierowanie chociaż napodstawowe badania to usłyszałam że histeryzuję. Mojego tatę też bardzo swędziały ręce i okazało się że ma raka. I niestety już nie żyje. Nie jestem histeryczką. Rzadko chodzę do lekarza nie napraszamsię na różne badania. I co,,,? Jak mam w takiej sytuacji zaplanować długie życie? W końcu dla swojego spokoju zrobiłam badania prywatnie. Jestem na emeryturze to na wizyty prywatne zabraknie pieniędzy. Dostałam skierowanie do dermatologa. Ale cóż dopiero na koniec stycznia. Do tegoczsu to mi chyba ręką odpadnie. Takie to jest planowanie długiego życia.
Wkurzona Wtorek, 26 Listopada 2019, 20:11
Mamografia szkodliwa palenie itd cytologia robiona byle jak nie szczoteczka tylko patyczkiem tylko stołki dodatkowo będą obsadzone nic pozatym jedzenie w sklepach w składzie sama chemia szkoda słów kogo i czym chcecie leczyć ludzi
Aga Wtorek, 26 Listopada 2019, 20:07
Gadanie nic nie pomoze już są reklamy o szkodliwości palenia również na papierosach fotki i co to daje NIC
Teo Środa, 20 Listopada 2019, 10:53
A może ograniczyć reklamy toksyczne niezdrowych i nafaszerowanych chemią produktów spożywczych i słodyczy??., Moim zdaniem po spodzie o zagrożeniach nowotworem bedze reklama fasfudów! I wyklucza jedno drugie!!!
Iwona Poniedziałek, 18 Listopada 2019, 13:43
Kpina, namawiacie ludzi do profilaktyki a jak ja pilnuję badań i cytologii co roku to dziś usłyszałam że po co to robię, raz na 3 lata wystarczy.....tak,planujecie długie życie (!?)
Grażyna Niedziela, 15 Grudnia 2019, 17:02
Dodatkowa cytologia kosztuje 20 zł na rok ,za cenę życia to raczej nie jest drogo.
ann Sobota, 09 Listopada 2019, 18:25
Z bezpłatnej mammografii w mammobusie przyjeżdżającym do mojej wioski korzystałam już 4-5 razy co dwa lata i jestem wdzięczna za taką możliwość bez kolejki. Zawsze wynik jest OK, ale czy na pewno miarodajny, tego nie wiem do końca.
Robi7914 Środa, 06 Listopada 2019, 20:30
Bardzo dobrze ze jest organizowana taka akcja wiecznie tylko kobiety i kobiety a mężczyźni są gorsi???? Mniej potrzebni!? Wreszcie ktoś mądry wpadł na pomysł ze mężczyźni są równie ważni jak kobiety!!!
Wkurzony,zawiedziony Piątek, 01 Listopada 2019, 20:47
Reklamy, a profilaktyka w rzeczywistości to dwie sprzeczności. Planując długie życie, musisz przeznaczyć sporo kasy na leczenie, a także profilaktykę w gabinetach prywatnych. Jako 65 latek odbyłem trzy wizyty u urologa w odstępach półrocznych, wychodząc za każdym razem z receptą, bez żadnych badań. Gdy zapytałem o możliwość badania USG, otrzymałem odpowiedź ze po leczeniu, a właściwie to na ich USG nic nie będzie widać. Gdybym poprosił o prywatną wizytę byłaby inna rozmowa. A tyle się mówi o regularnej profilaktyce mężczyzn po 50-tce.
Jadwiga Wtorek, 29 Października 2019, 19:14
Bulwersuje mnie ograniczenie wieku dla kobiet na wykonanie mammografii, 69 lat i koniec, a co mają robić starsze kobiety, płacić za badanie, czy umierać, byłam w takim mammobusie nikogo nie ani jednma kobiety, a ja nie mogę zrobić badania bo mam 71 lat. Kto ustala granicę wieku , w innych krajach EU nie ma takich ograniczeń
Grazyna Czwartek, 26 Grudnia 2019, 22:21
59 niestety
Ania lat 33 Piątek, 08 Listopada 2019, 11:54
Przepraszam może źle to zabrzmi , ale kobiety od 70 roku zycia powinny juz umierac bo to przeciez 10 lat emeryture pobierają czyli ich zdaniem za długo żyją i z Pani skladek nic im juz nie zostanie jesli bedzie pani dłużej życ. NFZ ZUS to są krwiopijcy, skórożercy którzy muszą mieć korzyści. Jeszcze raz przepraszam Panią za ten komentarz nie chcialam Pani obrazić ale niestety tak wygląda nasz posrany kraj i Nasza opieka zdrowotna. Przykre.
Lida Sobota, 23 Listopada 2019, 13:12
Zgadzam się z Panią .Ograniczenia wiekowe.Ludzie po 60-siątce itd nie mają szans na badania profilaktyczne. Wysłać ich do gazu tak jak to robił Hitler .Po co im emerytury ,renty ....tyle z nimi kłopotu.Zgadzam się posrany kraj .Panie Kaczyński Pan też ma około 70-siątki chciałabym żeby to do Pana i Innych rządzących dotarlo.
pacjentka Poniedziałek, 28 Października 2019, 10:26
3 razy oszustwo. Wielka kampania i wyrzucone pieniądze. Mammografia tylko prywatnie albo czas oczekiwania kilka miesięcy o ile onkolog znajdzie uzasadnienie.
Krystyna Wtorek, 22 Października 2019, 20:58
Wielkie kłamstwo i wariactwo. Chcę się dostać na mammografię. Lekarz rodzinny nie może wystawić skierowania na mammografię, skierował mnie do ginekologa, ginekolog stwierdzi, że nie może dać mi skierowania. Zaproponował mi pójście do onkologia po skierowanie na mammografię. To jest "dom uciech cielesnych", a nie służba zdrowia.
Pacjentka Poniedziałek, 21 Października 2019, 19:22
Żenada z tą reklamą,a badanie cytologiczne co trzy lata,jestem w grupie ryzyka i lekarz ginekolog mówił niech pani przyjdzie za rok,poszłam i co przyjdzie pani za 2 lata.Wielkie reklamy a kolejki długie
Kobieta Środa, 16 Października 2019, 17:19
Mam 39 lat sprawa ginekologiczna uważam że pilna i 2 miesiące muszę czekać żeby się do ginekologa dostać dramat zrobiła mi się przetoka na wardze i co gdzie pilnie się dostanę tylko prywatnie ręce opadają lecze już tarczycy prywatnie a z tym stwierdzam że już co ma być niech będzie katastrofa żeby na gin czekać 2 miesiące
Pacjent Niedziela, 13 Października 2019, 22:43
Tłumaczy się ludziom jak mają się leczyć, a gdzie by się nie udać to kolejki od pół do roku.
Niezły kant tymi reklamami.
NFZ mogło by się lepiej zastanowić jak ulokować nie małe pieniądze by pomóc pacjentom, a nie nabijać kasę mediom.
Doris Niedziela, 13 Października 2019, 20:12
Zenada !!! Czy ktoś z was pisząc te żale , wie tak naprawdę co to jest czerniak złośliwy?/ Ja wiem właśnie jestem ofiarą czerniaka złośliwego i to w oku. Nie mam oka, Żyję i pracuję już 1,5 roku po opeacji. Ryzyko jest co pł roku, ale mam dobrą opiekę lekarską ./ Rezonans co 6 miesięcy./ Chyba się cieszę że nie leczę się w Polsce. Najpierw czytajcie informację, reklama nie zapewni wam tego bezpieczeństwa
Uc Środa, 16 Października 2019, 18:01
To masz albo znajomości, albo dużą kasę cie to kosztuje. Mnie po usunięciu czerniaka złośliwego na wizytę u endokrynologa czekałem z zielona kartą 9 miesięcy. Bo powiedziano mi, że ta karta ważna jest tylko do momentu usunięcia czerniaka. Na szczęście na szyi stwierdzono po biopsji tylko 2 guzy niezłośliwe. Teraz czekałem jako pilne 7 miesięcy na usunięcie guza z zatoki ocznej. A na wizytę do chirurga onkologa czekam 12 miesięcy. Ale dlatego tak krótko, bo wreszcie zmieniłem tego co mi usuwał tego raka złośliwego.
kress Środa, 18 Września 2019, 20:54
Żenada, reklama za grube pieniadze a strona planujedlugiezycie.pl nie dziala nawet! Znowu bubel, same reklamy i naciaganie ludzi...
Dorisss Poniedziałek, 16 Września 2019, 20:59
Minister Zdrowia promuje profilaktykę nowotworową a zabiera refundacje na leki onkologiczne - śmiech na sali. Obejrzałam przed chwilą spot o czerniaku....solarium ,słońce... moze warto zająć się jedzenien, które kupujemy w sklepach, a pełne są chemii ....to chyba bardziej szkodliwe dla ludzkiego zdrowia
Danusia Sobota, 30 Listopada 2019, 21:25
Nigdy nie byłam w solarium, nie opalałam się leżąc na słońcu - a stwierdzono u mnie czerniaka złośliwego między palcami u nogi.Jestem po 2 operacjach i cieszę się,że ż
Adam z Wrocławia Niedziela, 08 Września 2019, 9:20
Panie Jarosławie, ze względu na nasz wiek nie łapiemy się już na te badania, szkoda, prawda?
Mika Piątek, 06 Września 2019, 23:15
Mam 32 lata,i niedoczynność tarczycy, chce zrzucić kilogramy ciezko mi ,nie wiem jak sie zebrać a planujemy 2 dziecko
Damian Czwartek, 05 Września 2019, 20:37
To jest chore wydaje się mnóstwo pieniędzy na reklamę i promocję a nie ma ich na badania i ogólnie pojętą profilaktykę. Mam 55 lat i chciałem zrobić kolonoskopie to najpierw usłyszałem "a po co to Panu" a potem że i owszem chętnie ale najlepiej prywatnie. PORAŻKA
Barbara z Gdyni Wtorek, 27 Sierpnia 2019, 7:33
Dlaczego są ograniczenia wiekowe, czy kobiety powyżej 59 lat oraz mężczyźni powyżej wieku 60 lat nie chorują na nowotwory? Czy ludzie powyżej tego wieku mogą już umrzeć? Czy badać się za własne pieniądze?
Stary Sobota, 21 Września 2019, 17:08
Ta ich profilaktyka do kitu, czekać na badania rok , a tak rozwija się, bo powyżej 60 lat masz umrzeć, to exterminacja starych w białych rękawiczkach
Zbigniew z Częstochowy Czwartek, 21 Lutego 2019, 18:10
Najbardziej szkodliwa dla zdrowia jest praca w nocy oraz powyżej 8 godz.co zwiększa niezdrowy styl życia i odżywiania co prowadzi do chorób i nagłej śmierci.