Kolejny lek kardiologiczny wycofany w Polsce z powodu zanieczyszczeń

25 Stycznia 2019, 15:00 lekarz kardiolog serce zawał

Tym razem GIF wycofuje serię leku na nadciśnienie

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał wycofać z rynku serię leku zawierającego substancję czynną irbesartan zanieczyszczoną N-nitrozodietyloaminą (NDEA).

Decyzją szefa nadzoru farmaceutycznego z rynku wycofano serię leku Irprestan 150 mg oznaczoną numerem serii 136918. Powodem wydania decyzji jest stwierdzenie w preparacie zanieczyszczenia substancji czynnej pochodzącej od chińskiego dostawcy – firmy Zhejlang Huahai Pharmaceuticals.

Przypomnijmy, że problemy chińskiego dostawcy rozpoczęły się w ubiegłym roku i dotyczyły walsartanu. Szybko się jednak okazało, że problemy z wytwarzaniem dotyczyły również innych substancji czynnych. Ostatecznie kontrola EMA oraz EDQM wykazała, że Zhejlang Huahai Pharmaceuticals  w trakcie produkcji walsartanu nie przestrzegał m.in. dobrej praktyki wytwarzania.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

50 Piątek, 25 Stycznia 2019, 16:45
Przez te leki na nadcisnienie umrze wiele tysięcy Polaków. W Polsce nikt nie kontrolowal leków, Mylan producent takich leków powinien ponieśc karę i to surową. Dranie nie ludzie.
Polka Piątek, 25 Stycznia 2019, 16:43
Do tej pory żaden GIF nie kontrolował leków, Niewójt olewał sprawę, i wyszło, że się skompromitował. A kiedy obecny GIF p. Piotrowski wycofa oszukańczy pseudolek na oniżanie cholesterolu, a sa to statyny i fibraty, które niszczą zdrowie Polaków, powoduja nowotwory. I cholesterolu nienależy zbijac, bo to nie jest nasz wróg, tylko złodziejska farmacja nam wmawia i sama na tym się bogaci. Prokuratura powinna zajacsie farmaceutami i producentami statyn i fibratów, a także poprzednimi GIFami.