Prof. J. Jassem o odwołaniu go z Krajowej Rady ds. Onkologii

28 Stycznia 2019, 18:06

Minister powiedział, że chce Radę "ufunkcyjnić". (...) Przyjąłem to ze zrozumieniem; urzędnicy z założenia są bardziej spolegliwi, więc najpewniej będzie tam więcej jednomyślności. To co robiłem dla polskiej onkologii, będę robił dalej - mówi Polityce Zdrowotnej o swoim odwołaniu prof. Jacek Jassem. 

PZ: Jakie były powody odwołania Pana z Krajowej Rady ds. Onkologii?

Prof. J. Jassem: Mogę się jedynie domyślać, że Pan Minister chce podporządkować sobie Radę. Ja miałem bardzo wiele krytycznych uwag do tego, co się dzieje w polskiej onkologii, a decydentom zawsze jest łatwiej, kiedy doradcy podzielają ich opinie.

PZ: Jak dowiedział się pan o odwołaniu?

Prof. J. Jassem: W piątek po południu zadzwonił do mnie wiceminister Sławomir Gadomski i poprosił o pomoc przy przygotowywaniu nowego cancer planu. Odpowiedziałem, że cancer plan już istnieje i nie ma potrzeby tworzenia nowego. Powstał w 2014 roku i w 2017 roku, na życzenie ministra zdrowia, został zaktualizowany. Następnie wiceminister poinformował mnie, że odwołuje mnie ze składu Rady. Muszę szczerze przyznać, że ostatnio rzadziej uczestniczyłem w posiedzeniach tego gremium, ponieważ miało ono fasadowy charakter i zajmowało się raczej marginalnymi sprawami. Ministrowi w sprawach onkologii doradzały inne osoby, które najpewniej znajdą się w nowej Radzie.

PZ: Jak wiceminister uzasadniał taką decyzję?

Prof. J. Jassem: Minister powiedział, że chce Radę "ufunkcyjnić". Prawdopodobnie będą tam osoby funkcyjne, czyli urzędnicy. Przyjąłem to ze zrozumieniem; urzędnicy z założenia są bardziej spolegliwi, więc najpewniej będzie tam więcej jednomyślności. To co robiłem dla polskiej onkologii, będę robił dalej. 

Polecamy:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

aabb Czwartek, 31 Stycznia 2019, 11:26
Kiedy ktoś zwróci uwagę tym zadufanym dupkom z rządu, że już dosyć psucia. Teraz wzięli się za onkologię. "Oni znają się na wszystkim". Kiedy to się skończy? Trzeba faktycznie kupić jakąś wyspę, daleko i wysłać ich z biletem w jedną stronę.
Krzych Środa, 30 Stycznia 2019, 6:37
https://www.petycjeonline.com/przywrocenie_prof_jacka_jassema_na_stanowisko_czonka_krajowej_rady_ds_onkologii?u=2589048&s=58570360&utm_source=twitter
jola Wtorek, 29 Stycznia 2019, 12:00
Odwolanl tez innych profesorow co nie calowali ministra w ręke, potrzeba aparatczykow wladzy a nie ekspertow
Edward Baral MD,PhD Profesor Onkologii[emeritus] Poniedziałek, 28 Stycznia 2019, 23:56
Zaskakujaca i bezsensowna decyzja,ktora oczywiscie amputuje istotna czesc Polskiej onkolpgii. Ta wrecz absurdalna decyzja powinna byc odwolana.
Bogna Wtorek, 29 Stycznia 2019, 16:10
Dokładnie tak. Szok.
edi Poniedziałek, 28 Stycznia 2019, 21:30
Skandal. A kiedy ktos opisze afere w Swoetokrzyskim po wejsciu pilota sieci gdzie pacjenci nie moga byc operowani w najlepszym osrodku?