Rada Ministrów przyjęła dziś projekt ustawy o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki.
Przygotowany w ubiegłym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekt ustawy przewiduje powstanie tego Funduszu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma na ten cel trafić pół miliarda złotych.
Nowy Fundusz ma się przyczynić do komercjalizacji innowacyjnych pomysłów, które powinny znaleźć zastosowanie w produkcji innowacyjnych produktów, konkurencyjnych na rynkach: krajowym i zagranicznych.
Powstanie wirtualny instytut badawczy (WIB) - nowa forma współpracy wyselekcjonowanych zespołów badawczych – konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym – prowadzących działalność naukową w różnych obszarach, ale zorientowaną na komercjalizację, czyli sprzedaż efektów badań, które mogą znaleźć zastosowanie w ważnych dla Polaków obszarach.
Firmy z branży, w której będzie funkcjonował wirtualny instytut badawczy (w szczególności z sektora, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw) będą mogły szybciej się rozwijać dzięki transferowi wiedzy z zespołów badawczych.
Poza pieniędzmi z BGK, pieniądze na działalność Funduszu będą mogły pochodzić również m.in. z dotacji celowych budżetu państwa (ale przez pierwszych 10 lat nie jest to w planach), środków zagranicznych (niepodlegających zwrotowi), wpływów z komercjalizacji wyników pracy zespołów badawczych oraz darowizn i zapisów.
Środki Funduszu będą przekazywane na finansowanie badań prowadzonych w formie wirtualnego instytutu badawczego, w obszarach wskazanych – przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii ministra od spraw gospodarki – w szczególności w zakresie określonym w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W pierwszej kolejności tego typu finansowanie będzie realizowane w obszarze szeroko rozumianej biotechnologii. W rezultacie sposób funkcjonowania WIB będzie odbiegał od przyjętego sposobu finansowania badań w Polsce – środki finansowe przeznaczane będą na tworzenie i rozwój zespołów badawczych, które będą realizowały badania wpisujące się w ustaloną agendę badawczą, ale będą zlokalizowane w różnych jednostkach naukowych w Polsce.
To minister będzie wskazywał podmiot zarządzający wirtualnym instytutem badawczym, którym może być:
1) PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii (spółka Skarbu Państwa z odpowiednim zapleczem laboratoryjnym i potencjałem organizacyjnym do koordynowania prac zespołów badawczych, m.in. w obszarze biotechnologii) albo
2) podmiot wybrany w otwartym konkursie ofert.
KPRM, Aleksandra Kurowska