ZUS: Kontrole zwolnień lekarskich dobrowolne

29 Stycznia 2019, 14:48 lekarz

Od początku roku ZUS kieruje do pracodawców pisma, w których prosi o przeprowadzanie przez nich kontroli zwolnień lekarskich i przekazywania tych informacji. Zakład podkreśla jednak, że przekazywanie informacji o przeprowadzonych kontrolach ma charakter dobrowolny.

Zodpowiedzi przekazanej Konfederacji Lewiatan, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że informacja taka może być przekazywana do ZUS, w miesiącach, w których kontrole były przez płatnika składek przeprowadzone. Jeśli płatnik składek nie przeprowadzał kontroli, nie ma potrzeby przekazywania informacji. Udział w tym projekcie ma charakter dobrowolny.

 ZUS wyjaśnił również, że inicjatywa ta ma na celu wyłącznie ograniczenie absencji chorobowych, tym bardziej, iż w ostatnim roku wzrost wydatków z tego tytułu dotknął bardziej pracodawców niż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

 - Kwestia absencji chorobowych i eliminowania wszelkich w tym zakresie nieprawidłowości ma istotne znaczenie dla pracodawców. Niemniej jednak jakiekolwiek  działania nie mogą prowadzić do zwiększania zakresu obowiązków pracodawców. Kwestie weryfikacji wykorzystywania zwolnień,   możliwości poprawy współpracy, wsparcia pracodawców będą przedmiotem dalszych rozmów z przedstawicielami ZUS – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

źródło: konfederacja Lewiatan

zobacz również: OZZL stanowczo przeciw „dyscyplinowaniu” lekarzy przez ZUS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz