List prezesa PTGiP: rozporządzenia MZ bez konsultacji z Towarzystwem

29 Stycznia 2019, 14:59 pismo dokument podpis

Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników podkreśla, że rozporządzenia ministra zdrowia powstają bez konsultacji z PTGiP. Sprawa ta ma być jednym z punktów zaplanowanego na 26 lutego spotkania zarządu głównego PTGiP.

- Bardzo ważny punkt, który poruszymy 26.02.2019, podczas spotkania Zarządu Głównego PTGiP - to wpływ Towarzystwa i stanowisko Towarzystwa odnośnie powstających bez naszego udziału Rozporządzeń MZ. Jednoznacznie chcę podkreślić, że ani obowiązujące już od 1.01.2019 r. Rozporządzenie odnośnie prowadzenia ciąży i porodu jak również ostatnie, które dotyczy profilaktycznego usuwania jajników i jajowodów u kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2, powstało bez udziału przedstawicieli aktualnego ZG PTGiP jak również nie było to w żaden sposób z nami konsultowane – czytamy w liście prezesa prof. Mariusza Zimmera na stronie internetowej Towarzystwa.

- Nie sposób nie przyznać słuszności działaniom na rzecz poprawy opieki okołoporodowej i sprawom związanym ze zdrowiem kobiet z grupy ryzyka onkologicznego. Tym niemniej forma dyktowania nam - lekarzom, sposobu postępowania aktami prawnymi w formie nakazów, a nie wiedzą, doświadczeniem medycznym i działaniem popartym rekomendacjami naukowymi Towarzystw Naukowych, w tym PTGiP, musi być wyjaśniona - wskazał.

Zapowiedział, że powstanie jednoznaczne stanowisko Towarzystwa odnośnie takiego postępowania nakazowego, które przesłane zostanie do MZ.

Jednocześnie przypomniał, że wskazane rozporządzenia obowiązują, a nie stosowanie się do nich będzie skutkowało odpowiedzialnością prawną. - Do czasu zmiany stanowiska MZ lub jego modyfikacji, o co jako ZG PTGiP będziemy zabiegać, zmuszeni jesteśmy go przestrzegać - podkreślił.

Źródło: PTGiP

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz