Milion na rozwiązywanie problemu niepłodności

30 Stycznia 2019, 10:01 DZIECKO NIEMOWLE

Łódzki Urząd Marszałkowski chce pomóc niepłodnym parom i planuje przekazanie milionowej dotacji Klinice Ginekologii, Rozrodczości i Terapii Płodu oraz Diagnostyki Leczenia Niepłodności działającej w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Wszystko na to wskazuje, że leczenie to nie będzie się jednak odbywać z wykorzystanie metody in vitro.

Zaangażowanie się finansowe samorządu to jednak nie wszystko – okazuje się bowiem, że dzięki ścisłej współpracy z resortem zdrowia „Matka Polka” otrzyma dodatkowe 2 mln złotych z budżetu MZ.

- Program leczenia niepłodności realizowany w Klinice Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki opiera się na ścisłej współpracy i kompleksowym działaniu lekarzy różnych specjalizacji związanych z medycyną rozrodu: andrologami, genetykami ,endokrynologami, immunologami. Lekarze obejmują leczeniem pary, bowiem przyczyna niepłodności musi być poszukiwana u obojga- czytamy w oficjalnym komunikacie łódzkiego magistratu. Jak podkreślają samorządowcy i lekarze świadczenia, które będą realizowane w ramach programu, mają odwoływać się wyłącznie metod o skuteczności popartej badaniami naukowymi. Początkiem leczenia ma być głęboka i wielowymiarowa diagnostyka pary, która ma pozwolić na wykrycie schorzeń negatywnie wpływających na płodność: u kobiet to np. zespół policystycznych jajników, endometrioza, torbiele, a u mężczyzn np. zaburzenia wpływające na liczbę plemników w nasieniu. Taka współpraca zdaniem lekarzy daje szansę na szybszą i trafniejszą diagnozę, a sami pacjenci są traktowani wielowymiarowo. 

- Wiele problemów zdrowotnych utrudniających zajście w ciążę można skutecznie leczyć ambulatoryjnie poprzez zabiegi operacyjne, farmakologię oraz pomoc psychologiczną- czytamy w komunikacie.

Jakie efekty daje takie podejście? W sumie do grudnia 2018 roku w łódzkiej klinice objęto opieką 402 pary, z czego 37 mogło pochwalić się ciążą. Lekarze przekonują jednak, że ich model opieki nie kończy się wraz z zajściem w ciążę, bowiem rodzice przez cały okres ciąży pozostają pod ścisłą opieką specjalistów tak, by zminimalizować ryzyko jej utraty.

AM

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz