Dopłaty za wdrożenie dyrektywy fałszywkowej

30 Stycznia 2019, 10:15 lekarz

Kwotą 2 tys. funtów dofinansowane zostaną praktyki szkockich lekarzy wydających leki swoim pacjentom. Dzięki temu jednorazowemu wsparciu lekarze będą mogli dostosować swoje gabinety do wymogów tzw. dyrektywy fałszywkowej.

 

Już za niespełna dwa tygodnie w całej UE zaczną obowiązywać zapisy dyrektywy 2011/62/EU tzw. fałszywkowej oraz wydanych do niej rozporządzeń delegowanych. W przypadku podmiotów uczestniczących w łańcuchu dystrybucji produktów leczniczych wejście nowych regulacji wymagać będzie dostosowania się do wymogów poprzez zakup niezbędnego sprzętu w tym skanerów, które umożliwiałby autentyfikację i weryfikacje produktów leczniczych. Takich inwestycji muszą również dokonać lekarze pierwszego kontaktu, którzy m.in. na wiejskich terenach Szkocji wydają leki swoim pacjentom.

Jak poinformowało Stowarzyszenie Lekarzy Wydających Leki (Dispensing Doctors’ Association, DDA) na dostosowanie praktyk lekarzy rodzinnych w 2019 roku przeznaczono ponad pół miliona funtów – z czego każda z praktyk będzie mogła starać się o 2 tys. funtów w ramach dofinansowania do zakupu urządzeń niezbędnych do obsługi dyrektywy, a także 1,5 tys. funtów na poczet wdrożenia nowych rozwiązań związanych z wydawaniem w praktykach niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Dofinansowanie w Szkocji pochodzić będzie ze środków budżetowych rządu i na terenie Wielkiej Brytanii jest jedyny tego typu wsparciem dla lekarzy. Zarówno w Walii, Północnej Irlandii dotychczas nie zapadły tego typu decyzje, podobnie do samej Anglii, gdzie obecnie DDA współpracuje z NHS w celu uruchomienia pilotażu rozwiązań IT w zainteresowanych praktykach.

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz