Ponad 990 milionów funtów długu brytyjskiej ochrony zdrowia

31 Stycznia 2019, 9:24 PIENIĄDZE

Zgodnie z najnowszym raportem Narodowego Biura Audytu na temat stabilności finansowej NHS w latach 2017/18, zanotowano deficyt w wysokości prawie 991 milionów euro.

 Według doniesień raportu, NHS zanotował nadwyżkę finansową w zakresie centralnie zlecanych usług. Tymczasem w zakresie usług klinicznych NHS zakończył lata 2017/2018 z deficytem prawie 213 milionów funtów.

W raporcie zwrócono uwagę na to, że długoterminowy plan NHS "ostrożnie podchodzi do realizacji priorytetów ustalonych przez rząd", ale ostrzega również, że "nadal istnieje wiele zagrożeń", w tym brak personelu.

Przewodniczący BMA (British Medical Association), dr Chaand Naipaul, powiedział mediom: "Jest bardzo niepokojące, że NHS znajduje się w niestabilnej pozycji finansowej. Rząd powinien zapewnić realizację długoterminowej strategii. Potrzebujemy, aby rząd pilnie upewnił się, że długofalowy plan NHS jest wbudowany w strategię rozwoju. To zapewni nie tylko stabilność, ale także zasoby niezbędne do zaspokojenia rosnących potrzeb pacjentów ", dodał.

Ważna jest strategia długoterminowa

Komentując raport, Niall Dickson, prezes NHS Confederation, powiedział, że jest to "trzeźwa ocena" i "przypomnienie o ogromnych wyzwaniach stojących przed NHS w Anglii". Dodał, że podczas gdy dodatkowe pieniądze od rządu są mile widziane, nie obejmują one kluczowych obszarów wydatków na zdrowie, takich jak edukacja, zdrowie publiczne i inwestycje kapitałowe. Jak już wielokrotnie zwracano uwagę, audyt również jest zdania, że może to wpłynąć na zdolność NHS do realizacji priorytetów długoterminowego planu NHS, podobnie jest z finansowaniem opieki społecznej."

Źródło: pharmatimes

 Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz