Nowa specjalizacja medyczna z podpisem ministra

31 Stycznia 2019, 13:56 dziecko terapia psycholog

120 osób rocznie - tyle według szacunków MZ podejmie kształcenie w nowej specjalizacji dotyczącej dzieci i młodzieży. A co z tymi, które mają już dorobek naukowy i zawodowy, z czasów przed utworzeniem odrębnej specjalizacji?

Minister zdrowia podpisał i skierował do ogłoszenia rozporządzenie w sprawie nowej dziedziny specjalizacji – psychoterapii dzieci i młodzieży.

Nowi specjaliści

- W związku z trudną sytuacją w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży, w tym z ogromnym niedoborem wykwalifikowanej kadry, w projektowanej regulacji dodaje się nową dziedzinę specjalizacji – psychoterapia dzieci i młodzieży. Dotychczasowe prace oraz przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny: psychiatrii, psychologii i psychoterapii, analizy wykazały konieczność wprowadzenia tej dziedziny, w wyniku czego powinno nastąpić zwiększenie kadry medycznej dotyczącej specjalistów w tej dziedzinie ochrony zdrowia, a w konsekwencji umożliwi to poprawę opieki w obszarze ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - uzasadnia decyzję MZ. 

Już posiadany dorobek może wystarczyć

Osoby, które w tej dziedzinie mają już dorobek naukowy lub zawodowy mogą zabiegać o to, by uznano go za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. Wnioski o uznanie dorobku, osoby zainteresowane składają do CMKP, które sprawdza pod względem formalnym wniosek i przekazuje do zaopiniowania powołanemu zespołowi ekspertów. W skład zespołu wchodzą 4 osoby i przedstawiciel CMKP. 

Aleksandra Kurowska

Zobacz również:

Polityka: pacjentom zabrano ponad 7 mld zł. Na TVP dano 1,2 mld zł

Choroby weneryczne w Polsce

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz