Onkologia: prezydencki projekt wciąż bez nr druku. Ma być uzupełniony

31 Stycznia 2019, 15:29 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

Prezydent Andrzej Duda firmuje ustawę, która ma zmobilizować rząd do opracowania, wdrożenia i monitorowania efektów Narodowej Strategii Onkologicznej - odpowiednika cancer planu. Projekt jest w Sejmie od 8 stycznia. Czemu jeszcze nie ma nawet numeru druku?

Prezydencki projekt dotyczy utworzenia ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej.

Ma to być program wieloletni (2020-2030) zawierający działania z zakresu profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych, w tym kontroli po leczeniu onkologicznym, rehabilitacji, opieki psychologicznej i opieki paliatywnej.

Strategia będzie weryfikowana co 5 lat.

- Większość dobrze rozwiniętych państw posiada wieloaspektowe strategie walki z rakiem – podkreślał prezydent podpisując projekt. - W Polsce potrzebny jest zupełnie nowy program, o nowym, szerokim kompleksowym spojrzeniu, który skoordynuje tą dziedzinę, jaką jest walka z nowotworami, w postaci Narodowej Strategii Onkologicznej - dodał.

 

Prace nad projektem

8 stycznia projekt trafił do Sejmu

9 stycznia został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego

15-01-2019 skierowano go do konsultacji

BCC, FZZ, Lewiatan, KRASzP, KRDL, KRF, KRRP, NRA, NRL, NRPiP, NSZZ"S", OPZZ, PAN, PRP, PG, RDS, RGNiSzW, RMiŚP, SN, ZPP i ZRPoraz do opinii organizacji samorządowych

30 stycznia zwrócono się do przedstawiciela wnioskodawców o uzupełnienie uzasadnienia. 

 

Aleksandra Kurowska

Zobacz również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz