Niemcy: lekarze pracują coraz mniej

01 Lutego 2019, 10:08 chirurg lekarz pracownicy medyczni

Ubezpieczyciele zdrowotni po raz kolejny prowadzą kampanię na rzecz zdecydowanych zmian w obecnej Ustawie o świadczeniu usług medycznych. Przypominają, że również godziny pracy lekarzy stają się coraz krótsze.

 "Z czysto matematycznego punktu widzenia 474 minut pracy lekarzy znika z każdą minutą" - powiedział Stephan Hofmeister, zastępca przewodniczącego związku ubezpieczycieli zdrowotnych. Strata ta wynika z faktu, że wiele lekarzy chce pogodzić karierę z życiem prywatnym i poszukuje alternatywnych modeli pracy na część etatu. Z drugiej strony lekarze nie powinni przekraczać istniejącego limitu godzin pracy w tygodniu, więc lekarzy pozostający na rynku pracy nie mogą przejąć obowiązku tych odchodzących. Tymczasem warunki pracy w prywatnej praktyce lekarskiej są coraz mniej atrakcyjne.

2 143 608 898 minut pracy lekarzy zniknie do 2025


Wyliczono, że do roku 2025 lekarze w Niemczech będą w sumie pracowali o 2 143 608 898 minut mniej. Jest to ekwiwalent 21.249 pełnych etatów – przy 40 godzinach pracy. Eksperci ostrzegają, że digitalizacja nie rozwiąże problemu, a liczba godzin pracy lekarzy zmniejszy się, czy w realu czy cyfrowo. Konsultacje przez internet nie prowadzą do zaoszczędzenia czasu, a lekarz cały czas musi mieć czas dla swoich przewlekle chorych pacjentów. Skrytykowano też nową reformę i wyrażono obawy, że konsultacje specjalistyczne mogą prowadzić do jeszcze większej ilości biurokracji dla lekarzy rodzinnych.

Źródło: aerzteblatt.de

 Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz