Aptekarze zaniepokojeni przyszłością projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty

01 Lutego 2019, 12:03 Apteka

Niedawno prace zakończył Zespół ds. Opracowania Projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty, a jak poinformował wiceminister Marcin Czech projekt nowelizacji trafił już na biurko ministra zdrowia. Farmaceuci po rezygnacji z pełnienia swojej funkcji  przez podsekretarza MZ, obawiają się o dalsze losy projektu i przygotowali w tej sprawię petycję.

Odejście z Ministerstwa Zdrowia dotychczasowego podsekretarza stanu – Marcina Czecha – zaniepokoiło środowisko farmaceutyczne. Wiceminister Czech był zaangażowany w kluczowe dla polskiej farmacji projekty: Ustawy o Zawodzie Farmaceuty oraz Pilotażu Opieki Farmaceutycznej – przypomina mgr.farm.

Jak zauważa mgr.farm po rezygnacji Marcina Czecha z pełnienia funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie zdrowia, dalszy los projektów pozostaje niepewny i dlatego niezbędna jest mobilizacja środowiska i medialne poruszenie. W obliczu niepewnego losu projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty, powstała oddolna inicjatywa środowiska w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej oraz resortu zdrowia, na „niecierpiącą zwłoki konieczność wprowadzenia projektu Ustawy o Zawodzie Farmaceuty na kolejny etap procesu legislacyjnego”.

– Wprowadzenie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty jest gwarancją ewolucji zawodu farmaceuty w Polsce, tak jak to ma miejsce w innych krajach. To dokument, który dla polskiej farmacji będzie wielkim krokiem naprzód. To także wielka szansa i możliwości dla polskiego systemu ochrony zdrowia – podkreśla Łukasz Waligórski, redaktor naczelny MGR.FARM i współautor petycji.

W opinii farmaceutów ustawa ta jest niezbędna po to, by farmaceuci mogli wesprzeć system ochrony zdrowia swoimi umiejętnościami i wiedzą. „Niezwłocznego uregulowania wymagają kwestie związane z możliwością świadczenia przez farmaceutów opieki farmaceutycznej oraz rolą farmaceutów klinicznych w szpitalach. Autorzy petycji podkreślają, że tylko w ten sposób możliwe będzie wykorzystanie ich pełnego wykształcenia i umiejętności” - czytamy

–      W sytuacji, gdy system ochrony zdrowia boryka się niedoborem lekarzy, pielęgniarek oraz długimi kolejkami do specjalistów, wsparcie ze strony farmaceutów wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem. A umożliwiające to narzędzia znalazły się właśnie w projekcie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty – podkreśla Waligórski.

Więcej na: mgr.farm

Petycję można podpisać elektronicznie TUTAJ

Zobacz również:

Izba aptekarska: kiedy kierownik apteki nie odpowiada za fachowość obsady

Jakie zmiany potrzebne w zawodzie farmaceuty?

ZZTF RP: W jarocińskiej aptece doszło do pomyłki technicznej nie merytorycznej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz