R. Biedronia pomysły na zdrowie. Wizyta u specjalisty w 30 dni

03 Lutego 2019, 18:10

Wizyta u lekarza specjalisty w 30 dni albo możliwość skorzystania z wizyty prywatnie, z refundacją przez NFZ, zniesienie klauzuli sumienia dla zawodów medycznych, prawo do aborcji w pierwszych trzech miesiącach ciąży - to jedne z postulatów partii Wiosna byłego prezydenta Słupska Roberta Biedronia ogłoszone w niedzielę.

 

 

Na warszawskim Torwarze odbyła się w niedzielę konwencja założycielska partii Wiosna Roberta Biedronia. Polska potrzebuje świeżości, Polska potrzebuje wiosny. To my zrobimy tę wiosnę! My jesteśmy tą wiosną, tą świeżością, którą wniesiemy do polskiej polityki - mówił.

Jakie ma zdrowotne postulaty?

 

Koniec z kolejkami

- Wprowadzimy limit 30 dni oczekiwania w kolejce do lekarza specjalisty. Po tym czasie za wizytę prywatną zapłaci NFZ - obiecywał Robert Biedroń.

Zapisy w tej sprawie mają znaleźć się w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i są w pakiecie priorytetowych projektów, które zostaną ogłoszone jako pierwsze. 

Popieramy postulat zdefiniowania maksymalnego czasu na udzielenie świadczenia. To był pierwszy z postulatów grupy 40 organizacji pacjentów, które zaprezentowaliśmy w trakcie konfliktu Ministerstwa Zdrowia z rezydentami - tak Wojciech Wiśniewski z pacjenckiej Fundacji Alivia ocenia dla nas zdrowotne elementy ogłoszonego w niedzielę programu partii Wiosna Roberta Biedronia. Zobacz więcej

-  Refinansowanie będzie, zgodnie z ulotką programową dostępną w sieci do wysokości ogólnopolskiego limitu - czyli nie 100% każdego rachunku z gabinetu. Innymi słowy skorzystam za poradę za 150 PLN czy wręcz 300 PLN a otrzymam z NFZ do limitu 120 - zwraca uwagę Tadeusz Jędrzejczyk, były szef NFZ. 

 

Prawo do przerywania ciąży, znieczulenie przy porodzie

Kolejna zapowiedź dotyczy przyznania kobietom prawa do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, niezależnie od stanu płodu. 

Zagwarantujemy prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do dwunastego tygodnia - mówił. 

Gwarantowane ma być bezpłatne znieczulenie przy porodzie dla każdej ciężarnej. 

Refundacja antykoncepcji i in vitro

- Zagwarantujemy dostęp do tabletki dzień po i do bezpiecznej antykoncepcji - mówi szef Wiosny. Ponadto z publicznych pieniędzy w pełni mają być finansowane procedury in vitro. 

Edukacja seksualna

Do szkół ma być wprowadzona rzetelna edukacja seksualna.

Likwidacja klauzuli sumienia

Biedroń chce likwidacji klauzuli sumienia.
To od razu wzbudziło ostre reakcje - ponieważ lekarze nie zamierzają postępować wbrew swoim poglądom. Sprawa na pewno wymaga przedyskutowania i rozważenia co jest lepsze dla pacjentek - powoływanie się na klauzulę sumienia czy ukrywanie poglądów i np. zwlekanie z decyzjami. 

Koniec z węglem i smogiem

Zapowiedzi nowego ugrupowania dotyczyły też ochrony powietrza przed szkodliwymi dla zdrowia zanieczyszczeniami. - Do 2035 r. zamknę wszystkie kopalnie węgla w Polsce. Będziemy mieli najczystsze powietrze w naszej części Europy - obiecywał szef Wiosny.

Skąd pieniądze i lekarze?

Biedroń złożył też szereg innych zapowiedzi m.in. 500 plus dla każdego dziecka, płaca minimalna na poziomie 60 proc. średniej krajowej. Jednak nic nie wspomniał o finansowaniu choćby znacznego wzrostu finansowanych przez Fundusz wizyt. Jedyne oszczędności, o których wspomniał, dotyczyły opodatkowania kościoła i cięć w publicznym finansowaniu kościelnych instytucji. 

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz