W. Wiśniewski ocenia zapowiedzi R. Biedronia w sprawie kolejek

03 Lutego 2019, 18:30 Alivia logo

Popieramy postulat zdefiniowania maksymalnego czasu na udzielenie świadczenia. To był pierwszy z postulatów grupy 40 organizacji pacjentów, które zaprezentowaliśmy w trakcie konfliktu Ministerstwa Zdrowia z rezydentami - tak Wojciech Wiśniewski z pacjenckiej Fundacji Alivia ocenia dla nas zdrowotne elementy ogłoszonego w niedzielę programu partii Wiosna Roberta Biedronia. 

Zdrowotne postulaty wymieniliśmy tutaj: R. Biedronia pomysły na zdrowie. Wizyta u specjalisty w 30 dni

Wojciech Wiśniewski

Pozytywnie oceniamy dwie rzeczy. Po pierwsze, wskazanie wyzwania związanego z ochroną zdrowia, jako pierwszego do zaadresowania. Po drugie, popieramy postulat zdefiniowania maksymalnego czasu na udzielenie świadczenia. To był pierwszy z postulatów grupy 40 organizacji pacjentów, które zaprezentowaliśmy w trakcie konfliktu Ministerstwa Zdrowia z rezydentami.

Rozmawialiśmy nawet o możliwości wdrożenia tego rozwiązania z NFZ. Po nominacji Pana Ministra Szumowskiego temat spadł z agendy resortu.

Odpowiadając na pierwsze głosy krytyczne - są zakresy świadczeń, nie tylko AOS, w których można to wprowadzić, potrzebna jest tylko kontrola popytu. W przypadku diagnostyki obrazowej polegałoby to na wystandaryzowaniu skierowań, publikacji zaleceń postępowania, prowadzenia edukacji dla lekarzy kierujących na badania etc. Liczymy, że słowa Roberta Biedronia będą rezonować wśród innych uczestników politycznej debaty. Na pewno poszczególne partie i ruchy będą musiały przynajmniej odpowiedzieć. Mamy nadzieję, że w końcu ochrona zdrowia stanie się przedmiotem debaty w trakcie kampanii w bardziej znaczący sposób niż dotychczas. 

Aleksandra Kurowska

Polecamy także:

Polityka: pacjentom zabrano ponad 7 mld zł. Na TVP dano 1,2 mld zł

Nowy statut MZ już obowiązuje. Co z departamentami

MZ: nowy skład Krajowej Rady ds. Onkologii 6 lutego. Kto na liście?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz