Andrzej Duda: walka z chorobami onkologicznymi jest czymś podstawowym

04 Lutego 2019, 13:58

Prognozy mówią, że zachorowalność na choroby onkologiczne wzrośnie dwukrotnie, więc walka z tymi chorobami jest czymś podstawowym – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda w poniedziałek w Warszawie podczas seminarium „Wspólnie dla onkologii”.

Prezydent RP A. Duda przypomniał, że 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem i z tej okazji Kancelaria Prezydenta zorganizowała seminarium.

- To ważny dzień, dzień walki z rakiem, dzień światowej onkologii, jednej z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny(…) – mówił i dodał, że dziedzina ta wymaga gigantycznego zaangażowania finansowego, państwowego i instytucjonalnego.

Jak ocenił, tu konieczne są strategie, specjalne programy, zaplanowane działania w całym spektrum, od dbania o własnej zdrowie i rozumienie procesu powstawania nowotworów, ale także wszystkich działań, które nazywamy profilaktyką antyrakową, po badania okresowe, które wszyscy powinni robić, poprzez sprawne przyjęcie pacjenta, zdiagnozowanie i doprowadzenie do rozpoczęcia terapii onkologicznej, a także opiekę nad pacjentem wyleczonym, w związku z możliwością nawrotu choroby nowotworowej.

Prezydent RP podziękował za współpracę środowiska i aktywną działalność sekcji ochrony zdrowia Narodowej Rady Rozwoju. - To najlepsza sekcja ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju - dodał. - Zajęliśmy się dziedziną, która obok chorób układu krążenia jest druga, jeżeli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Rocznie w Polsce ok. 100 tys. osób umiera na nowotwory, a wykrywane są u ok. 160 tys. osób – mówił.

- Z danych i przewidywań, które są robione, wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem, ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej - akcentował.

Przypomniał, że projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej jest już w Sejmie.  Wyraził nadzieję, że ustawa zostanie jak najszybciej uchwalona, a powołany na jej podstawie zespół przygotuje Strategię. – To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – mówił wówczas Prezydent o projekcie, który stwarza ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

- To kompleksowa strategia dla Polski na lata pokazująca, w jaki sposób będziemy procedować w sprawach onkologicznych; od kwestii profilaktyki poprzez leczenie, opiekę nad pacjentem po działania badawczo-rozwojowe - te wszystkie elementy, które dzisiaj mają znaczenie tak fundamentalne - mówił.

Ponadto A.Duda podziękował ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu za „zaangażowanie i współpracę”. Jak ocenił, to resort, który wzorowo współpracuje z Kancelarią Prezydenta i ekspertami.

W debacie uczestniczyli m.in. przedstawiciele polskiego środowiska onkologicznego i eksperci z MD Anderson Cancer Center – największego na świecie centrum onkologii, z którym współpracują także polskie placówki.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz