Ł.Szumowski: Trzeba zintensyfikować wysiłki dot. wdrażania najlepszych rozwiązań w onkologii

04 Lutego 2019, 14:17 SZUMOWSKI

- Wszyscy, którzy zajmują się onkologią starają się wprowadzać w życie najlepsze rozwiązania, możliwe do wprowadzenia w warunkach polskich. Ale trzeba te wysiłki zintensyfikować – stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałek podczas seminarium „Wspólnie dla onkologii”.

Seminarium zorganizowano 4 lutego, w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

- To niezwykle ważny dzień, który przypomina o tym, co wszyscy gdzieś podskórnie czujemy, że choroby nowotworowe to jedno z wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć, dlatego, że jest to coraz mocniejszy i ważniejszy problem zdrowotny całych populacji, w tym również Polaków – mówił minister.

- Wiemy, że choroby sercowo-naczyniowe i onkologiczne to głowni zabójcy, i to jest 70 proc. przyczyn zgonów, i wiemy, że ta walka trwa w każdym kraju niezależnie od poziomu życia, od poziomu zamożności i poziomu środków wydawanych na ochronę zdrowia - dodał.

- Wszyscy, którzy zajmują się onkologią starają się wprowadzać w życie najlepsze rozwiązania w możliwe do wprowadzenia w warunkach polskich. Ale trzeba te wysiłki zintensyfikować – podkreślił minister. Podziękował za inicjatywę Prezydenta RP Andrzeja Dudy, która jak mówił, doprowadzi do powstania polskiego cancer planu. - Każdy plan walki z chorobą powinien być realistyczny i mieć konkretne daty. Jest już data zaprezentowania cancer planu i ma on zawierać konkretne punkty kontrolne dla urzędników – dodał.

Unity i Cancer Plan

Jak mówił, obecnie resort zdrowia stara się robić wszystko co może w zakresie poprawy opieki onkologicznej, m.in. wprowadza nowe cząsteczki w programach lekowych, kończy prace nad rozporządzeniem wprowadzającym breast cancer unit, do konsultacji ma trafić projekt rozporządzenia dot. lung cancer unit. (…) - A jednocześnie chcemy wprowadzić standard leczenia pod nazwą pilotażu sieci onkologicznej, który ruszył 1 lutego, aby wszyscy pacjenci mieli ten sam standard leczenia niezależnie od tego, gdzie mieszkają - mówił. Dodał, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy resort zaproponuje kolejne dwa województwa, które wejdą do pilotażu.

- To jest potrzebne, aby pacjent był prowadzony za rękę i miał dobry standard leczenia. To ważne, aby pacjent mógł się leczyć bliżej domu, ale w dobrym, kontrolowanym standardzie – zaznaczył Ł.Szumowski.

Profilaktyka 

Minister dodał, że resort podejmuje także działania w zakresie promocji profilaktyki i zdrowego stylu życia, a dziś wypuszcza kilka spotów o tym, jak żyć aby zapewnić sobie dłuższe i zdrowsze życie.

Ponadto mówił, że resort jest w trakcie analiz jak wzmocnić obszar opieki w zakładach opieki długoterminowej, zakładach paliatywnych i hospicjach. 

Zwrócił też uwagę na problem dobrej jakości badań histopatologicznych. - Ruszamy z projektem, aby jakość tych badań była wystandaryzowana - poinformował.

Przypomniał również, że w w parlamencie jest obecnie procedowana ustawa o Agencji Badań Medycznych, która będzie zajmowała się także badaniami w dziedzinie onkologii.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz