Łanda w oświadczeniu: Plany ministerstwa dot. cen urzędowych leków nie spowodują, że pacjenci będą płacili więcej za leki

11 Grudnia 2015, 16:10 ministerstwo

W mediach pojawiły się informacje o planowanych podwyżkach cen urzędowych leków. Zapewniam, że w wyniku tej zmiany pacjenci nie będą płacili więcej za leki. Nie zwiększą się też wydatki NFZ na te leki - napisał w oświadczeniu Krzysztof Łanda wiceminister zdrowia.

Na stronach ministerstwa zdrowia wiceminister Krzysztof Łanda opublikował oświadczenie dotyczące planów podwyżek cen urzędowych leków. Łanda przedstawiał plany dotyczące polityki lekowej i zmian w ustawie refundacyjnej podczas wczorajszej konferencji "Finansowanie świadczeń zdrowotnych i refundacja leków - diagnoza potrzeb priorytetowych".

W oświadczeniu wiceminister napisał:

Szanowni Państwo,

W mediach pojawiły się informacje o planowanych podwyżkach cen urzędowych leków. Zapewniam, że w wyniku tej zmiany pacjenci nie będą płacili więcej za leki. Nie zwiększą się też wydatki NFZ na te leki.

Wyższe ceny urzędowe leków nie oznaczają wzrostu ich cen dla pacjenta w aptece. Ceny te pozostaną na tym samym poziomie lub nawet, w zależności od wyników negocjacji Ministerstwa Zdrowia z producentami, będą niższe.

Wyższe ceny będą wpływały jedynie na te podmioty, które wywożą leki z Polski.

Ceny urzędowe leków w Polsce zbliżone do cen w sąsiednich państwach przyczynią się do zahamowania wypływu leków refundowanych z kraju.

Powyższe efekty Ministerstwo Zdrowia uzyska dzięki zastosowaniu instrumentów dzielenia ryzyka wymienionych w ustawie refundacyjnej.

Wiceminister Zdrowia,
Krzysztof Łanda

 

Red.

Źródło: mz.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz