Immunoterapia to korzyść dla pacjentów i systemu

04 Lutego 2019, 10:50 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

W Światowym Dniu Walki z Nowotworami (4 lutego), każdy kto ma możliwość wpłynąć na życie polskich pacjentów onkologicznych powinien zadać sobie pytanie: co jeszcze możemy zrobić w perspektywie krótko, średnio i długoterminowej- mówił Denis Vujcic, Dyrektor Zarządzający MSD. 

Przez wiele lat leczenie raka opierało się na  strategii tnij-pal-truj (cut-burn and poison strategy), ponieważ było to najlepsze co wtedy można było zaoferować.

Jako MSD jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy jednym z inicjatorów rewolucji immunoonkologicznej. Odkrycie immunoonkologii zostało nagrodzone medycznym Noblem w roku 2018 dla Jamesa Allisona oraz Rasuko Honjo.

Dostrzegamy to, że leczenie nowotworów jest priorytetem dla polskiego resortu zdrowia. Szczególnie w przypadku raka płuca, który jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce spośród wszystkich nowotworów w Polsce. Średnio 23 tys. polskich pacjentów umiera rocznie z powodu raka płuc . To więcej niż  drugi, trzeci i czwarty w kolejności nowotworowi zabójcy - rak piersi, prostaty, jelita grubego - razem wzięci.

Wczesna diagnoza nowotworów płuc jest problemem we wszystkich krajach. U blisko 80 proc. pacjentów raka płuc diagnozuje się dopiero w późnym stadium rozwoju choroby – III i IV. Kiedy nowotwór zostaje już zdiagnozowany, priorytetem dla pacjenta jest, aby zacząć leczenie jak najwcześniej. Szybkie włączenie pacjenta do programu lekowego daje mu większe szanse na wyleczenie i dłuższe oraz lepsze przeżycie w chorobie.

W zeszłym roku Polska podjęła zdecydowane kroki dotyczące dostępności do najnowszej innowacji w leczeniu raka płuca jaką jest immunoonkologia i leczenie celowane. Leki immunoonkologiczne obecnie wykorzystuję się przy monoterapii w I i II linii leczenia choroby.

Najnowsze europejskie i polskie zalecenia w leczeniu raka płuc przewidują stosowanie leków immunoonkologicznych równolegle z chemioterapią. Pozytywne wyniki leczenia i korzyści dla pacjenta oraz systemu powodują, że takie łączenie terapii stało się standardem leczenia nowotworu płuc. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim rządem, by dać szansę polskim pacjentom na dostęp do tego leczenia.

Mówił: Denis Vujcic, Dyrektor Zarządzający MSD

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz