RPP interweniuje ws. dziecięcej psychiatrii

06 Lutego 2019, 9:30 dziecko terapia psycholog

Rzecznik Praw Pacjenta zapewnia, że sytuacja dzieci i młodzieży doświadczających kryzysu psychicznego, jest wysoko na liście priorytetów. W styczniu rozszerzył działania Rzeczników Praw Pacjenta o dwie kolejne lecznicze na terenie województwa mazowieckiego, a dodatkowo wystąpił do resortu zdrowia z apelem o przyspieszenie zmian systemowych.

Do działań na rzecz poprawy opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą skłoniły Bartłomieja Chmielowca pojawiające się coraz częściej w przestrzeni publicznej informacje o zamykanych lub przepełnionych oddziałach, które zapewniały osobom małoletnim całodobową opiekę psychiatryczną. Rzecznik zwrócił uwagę, że takie sytuacje – jakie miały miejsce m.in. w Szpitalu Psychiatryczno-Neurorehabilitacyjnym w podwarszawskim Józefowie, gdzie w połowie grudnia czasowo zamknięto oddział psychiatrii dziecięcej, mogą negatywnie wpływać na  zdrowie i zagrażać życiu małych pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec zaapelował do lekarzy o rozważenie możliwości podjęcia pracy na rzecz najmłodszych pacjentów w podwarszawskiej placówce.

Trzeba przyspieszyć prace

Jednocześnie Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia o przyspieszenie działań systemowych, a także tych doraźnych, które miałyby na celu poprawę sytuacji w psychiatrii dziecięcej. Wystąpienie trafiło na Miodową w grudniu ubiegłego roku, a w odpowiedzi na pismo RPP otrzymał zapewnienie, że resort pracuje nad reformą i aktywnie działa na rzecz wsparcia i poprawy funkcjonowania podmiotów udzielających świadczeń z zakresu psychiatrii.

Istotni Rzecznicy w placówkach

RPP zwrócił również uwagę na rolę Rzeczników Praw Pacjentów działających na terenie placówek. Jego zdaniem pełnią oni ważną rolę w ochronie praw małoletnich pacjentów doświadczających kryzysu psychicznego.

- Pracując na co dzień w szpitalach psychiatrycznych i ośrodkach leczenia uzależnień na terenie całego kraju podejmują i rozpatrują sprawy pacjentów, którzy przebywają w tych placówkach w trybie stacjonarnym. Rzecznicy reprezentują pacjentów w relacjach z personelem medycznym, instytucjami czy też członkami rodziny- czytamy w komunikacie RPP.

W celu poprawy sytuacji Bartłomiej Chmielowiec rozszerzył zakres działania Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego o dwa kolejne mazowieckie placówki. Pierwsza z nich to Mazowiecki Szpital w Garwolinie z oddziałem leczenia zaburzeń nerwicowych dla dzieci, oddziałem rehabilitacji dla uzależnionych od substancji psychoaktywnych ze współistniejącymi zaburzeniami psychotycznymi (podwójna diagnoza) oraz oddziałem leczenia i terapii długoterminowej pacjentów z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, natomiast drugi to Krajowy Ośrodek Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie. Ten ostatni jest ośrodkiem o najwyższym stopniu zabezpieczenia i realizuje on orzeczenia sądu o umieszczeniu osoby nieletniej w szpitalu psychiatrycznym lub innym odpowiednim zakładzie leczniczym

AM 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz