Ł. Szumowski: całodobowa infolinia NFZ - za trzy miesiące

06 Lutego 2019, 10:48 Łukasz Szumowski (MZ)

Za trzy miesiące powinniśmy mieć całodobową infolinię NFZ-u, gdzie o  godzinie 1:30 w nocy jak się obudzimy z potężnym bólem głowy, to możemy się dowiedzieć, gdzie pójść. Po drugie, często są ogromne różnice w dostępie do świadczeń, kolejek. Pacjent może się dowiedzieć, gdzie najszybciej może mieć wymieniony staw biodrowy – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski był we wtorek rano gościem RMF FM. Jak poinformował, obecnie trwa przetarg na całodobową obsługę infolinii NFZ. Teraz funkcjonuje ona od 8 do 16.


Pilotaż sieci onkologicznej

Minister zdrowia pytany o pilotaż sieci onkologicznej, który ruszył od lutego w dwóch województwach, odparł, że trzeba sprawdzić jak rozwiązania zadziałają np. w dwóch województwach, zanim zostanie to wprowadzone w całym kraju.

- Jeżeli wprowadzamy coś jako pilotaż, to część osób mówi, że nie powinno być pilotażu, bo to jest złe. Jeżeli wprowadzaliśmy sieć szpitali, to wszyscy mówili: a dlaczego nie ma pilotażu? Ja jestem zawsze zdania, że należy sprawdzić jak działają tak poważne rzeczy – mówił.

Jak zapowiedział, w ciągu 3-4 miesięcy do pilotażu dołączą kolejne dwa, jeżeli nie trzy województwa. Rozważane są woj. podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie.

Minister broni b. wiceministra

Minister zdrowia zapytany o powody niedawnej dymisji wiceministra zdrowia Marcina Czecha, który według doniesień prasowych, miał sprzyjać koncernom farmaceutycznych odparł: - To jest jeden z największych absurdów, jakie znam. Jak podkreślał. - Doprowadził do spadku cen wszystkich produktów, jakie mieliśmy – zapewniał minister.

Wyjaśnił, że powody złożenia dymisji przez M. Czecha są zdrowotne po tym jak trafił on do szpitala z utratą przytomności i nadal pozostaje na zwolnieniu. - Mówiąc też wprost, trochę go wykończył ostatni okres, gdzie miał 3 tys. decyzji refundacyjnych, gdzie doprowadził nieprawdopodobnie ważne rzeczy, jak politykę lekową, do końca – podkreślił minister.

Co z legalizacja marihuany?

Ł.Szumowski odniósł się także do pytania o to, czy marihuana zostanie w Polsce zalegalizowana jako używka. - Mam nadzieję, że nie będzie, bo przykłady krajów, gdzie została zalegalizowana, wyraźnie pokazują, że problem z uzależnieniami rośnie – stwierdził. - Dane medyczne pokazują niestety, że marihuana jest używką, która po pierwsze prowadzi do uzależnień, a po drugie zwiększa użycie pozostałych narkotyków. I to są raporty rządów, a nie NGO-sów przeciwnych - dodał.

Jednocześnie przyznał, że "raz w życiu spróbował" marihuany. - Fatalnie to się skończyło. Nigdy więcej. Nie nadaję się do takich rzeczy. Chyba zbyt mocno reaguję na szczęście – stwierdził.

Źródło: RMF

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz