Nie lekarz, a komputer określi poziom refundacji leku

06 Lutego 2019, 10:38 recepta e-recepta

W resorcie zdrowia trwają pracę nad ustawą, której zadaniem jest automatyzacja powiązania diagnozy lekarza z odpowiednim poziomem refundacji - informuje Rzeczpospolita.

Dotychczas poziom refundacji, w specjalnym indeksie lub aplikacji, określał lekarz, co zajmowało mu cenne minuty wizyty. O zmiany w tym zakresie środowisko zabiegało od dawna.

Automatyzację tego zadania ma umożliwić nowa funkcjonalność e-recepty. Poziom refundacji leku, będzie automatycznie powiązany z kodem kreskowym EAN, co pozwoli odciążyć lekarzy z biurokratycznego obowiązku. 

dr Tomasz Zieliński, z Federacji Porozumienie Zielonogórskie w rozmowie dla Rzeczpospolitej tłumaczy, że najważniejszą kwestią będzie zniesienie obowiązującej charakterystyki produktu leczniczego (ChPL), która określa poziom refundacji w danym wskazaniu. Tłumaczy, że obecnie jeśli np. lek "X" w swojej ChPL nie ma rozpoznania "bóle głowy", na które został przypisany lek, to pacjent musi zapłacić 100 proc ceny leku.

Porozumienie Zielonogórskie proponuje, aby e-recepta wypisywana przez lekarza, przechodząc przez system P1 była uzupełniana stopniem odpłatności. Wówczas zarówno lekarz, jak i farmaceuta bedą zwolnieni z obowiązku określania poziomu dofinansowania do leku. Wyjątkiem miałyby być leki i produkty medyczne drogie lub stosowane często - wówczas wiązałoby się to z klasyfikacją chorób i problemów zdrowotnych ICD-10. 

Resort chciałby skierować projekt do konsultacji jeszcze w lutym br. - informuje Rzeczpospolita.

źródło: rp.pl 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz