BCC: Diagnostykę pacjenta powinien prowadzić lekarz, nie fizjoterapeuta

06 Lutego 2019, 11:39 rak piersi mammografia biust amazonka

- Wymóg zatrudnienia psychologa na etat przy opiece lekarskiej realizowanej na ½ etatu w zakładzie kompleksowej rehabilitacji jest nieuzasadnione, a uprawnienia do certyfikacji PTL I KIF ma charakter arbitralny – opiniuje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia ws. Świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej.

 

-Zatrudnienie psychologa na co najmniej równoważnik etatu (wpisanie tego na „sztywno”) jest nieuzasadnione zwłaszcza, że opieka lekarska miałaby być realizowana przez nieco więcej niż 1⁄2 etatu lekarskiego, fizjoterapia przez dwoje fizjoterapeutów na dwóch etatach. Być może takie rozwiązanie powinno być przyjęte w ośrodku psychoterapii. W zakładzie realizującym kompleksową rehabilitację, w tym diagnostykę medyczną, jest nieuzasadnione – czytamy w opinii skierowanej w procesie konsultacji przez BCC.

Organizacja podważa również zasadność nadania uprawnienia do certyfikacji Polskiemu Towarzystwu Limfologicznemu i Krajowej Izbie Fizjoterapeutów , co jak określa “ma charakter wyjątkowo arbitralny”. W opinii BCC, KIF nigdy nie zajmowała się tą tematyką I jest wiele innych towarzystw naukowych mogących tu mieć kompetencje.

Wyposażenie w sprzęt medyczny  oraz organizacja udzielania świadczeń nie dla fizjoterapeutów.

BCC odnosi się również do zasadności wymaganego wyposażenia w aparatury medyczne. - Aparaty do elektrostymulacji układu chłonnego nie są niezbędnie konieczne do rehabilitacji chorych po operacji sutka. Brak jest dowodów naukowych nt. skuteczności leczenia tą metodą – czytamy.

Ponadto w  podpunkcie 4 w punkcie “Organizacja udzielanych świadczeń”  brzmiącym:

W przypadku, gdy pacjent zgłasza się z załączonymi badaniami, nie są wykonywane powtórne badania diagnostyczne, o ile lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący rehabilitację nie zdecyduje inaczej.

- organizacja proponuje skreślić  „lub fizjoterapeuta”. -Diagnostykę prowadzi lekarz, fizjoterapeuta może się jedynie zgodnie ze swoim wykształceniem i uprawnieniami zajmować oceną funkcjonalną, pomiarami antropometrycznymi – argumentuje BCC.

źródło: mat. BCC

Zobacz: Projekty rozporządzeń dot. kompleksowej opieki nad pacjentkami z nowotworem piersi - do konsultacji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Jakub Zychowicz Fozjoterapeuta Czwartek, 07 Lutego 2019, 22:19
Bzdura!! Lobby lekarskie chce nas - fizjoterapeutów pozbawić możliwości badania klinicznego i oceny funkcjonalnej Pacjenta. Lekare rehabilitacji spójrzcie prawdzie w oczy. Jesteście tylko od wypisywania skierowań i ustalania przeciwskazań do fizykoterapii. Nie macie w większości pojęcia o tym jak powinno być przeprowadzone badanie. Jesteście lekarzami a macie bardzo duże braki i od fizjoterapeutów czy osteopatów powinniście się uczyć. Nie wiecie jakie metody są stosowane przez nas i na czym polega nasza praca.... ehhh mógłbym tak pisac cała noc !!! Super wygodna posadka kolejka pacjentów i pyk skierowanie na laser i pole magnetyczne. Nie dziwie się, że staracie się podważyć nasze kompetencje.
LR Czwartek, 07 Lutego 2019, 19:43
Miałem pacjentkę która była u 5 lekarzy i za każdym razem każdy mówił co innego nie dotykając pacjentki! Ostatni od razu zastrzyki w kolano a to problem z urazem stawu krzyżowo biodrowego. Pozytywne wszystkie testy prowokacyjne. Wsadźcie sobie te tytuły doktory tam gdzie światło nie dociera i dajcie pomagać wykształconym ludziom. Pozdrawiam PT MT
mat Czwartek, 07 Lutego 2019, 11:13
Drodzy lekarze! Idą zmiany i tyle. Monopol się kończy. Sprawne i profesjonalne leczenie polaków jest ważniejsze!