Dentobus w Małopolsce: skorzystało 2 tys. dzieci

06 Lutego 2019, 11:41

Małopolski dentobus od października wyjeżdżał 47 razy. W ciągu czterech miesięcy przebadano w nim prawie 2 tys. dzieci - informuje małopolski oddział NFZ.

- Nowoczesny dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym dentyści bezpłatnie leczą zęby dzieci i młodzieży na terenie naszego województwa, ruszył w trasę w październiku 2018 r. Od tego czasu z leczenia skorzystały dzieci z powiatu krakowskiego, miechowskiego i olkuskiego - wskazał małopolski oddział Funduszu.

Umowa na świadczenie usług stomatologicznych w dentobusie została zawarta w październiku 2018 r. na 5 lat, między Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ a podmiotem Stomatologią Piaseczno sp. z o.o. sp. komandytowa. Tegoroczna umowa opiewa na kwotę 285 tys. zł, w której zawarta jest kwota ryczałtu oraz kwota zabezpieczająca świadczenia stomatologii dziecięcej.

W dentobusie są udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18, w tym wizyty adaptacyjne, nauka prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.

Mobilny gabinet zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego ani w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Jak podkreśla Małopolski OW NFZ, choć zapewnia dostęp do gabinetów stomatologicznych, to obecność dentobusu istotnie wpływa na jeszcze lepszy dostęp zarówno do leczenia jak i profilaktyki dla dzieci. W całym województwie małopolskim w ramach umowy z NFZ pracuje 530 gabinetów stomatologicznych dla dzieci, 687 ogólnostomatologicznych (w których również mogą być leczone dzieci) i 44 gabinety w szkołach.

W ciągu 4 miesięcy w dentobusie zrealizowano ponad 4 tys. świadczeń dla prawie 2 tys. dzieci. Najczęściej realizowane zabiegi to lakierownie zębów, badania kontrolne i profilaktyczne.

Harmonogram postojów dentobusu jest dostępny na stronie MOW NFZ.

Źródło: MOW NFZ

BPO  

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz